Ekonomi

Küresel piyasalarda ‘Çin’ etkisi…

Küresel piyasalar, Çin ekonomisinde resesyon endişelerinin güçlenmesiyle karışık bir seyir izlerken, bugün gözler ABD’de açıklanacak verilere çevrildi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bir yıllık aranın ardından ilk kez yüz yüze gerçekleştirilen görüşmesinin ardından piyasalarda oynaklık artarken, Çin’de ev fiyatlarındaki düşüşün dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ülkenin ekonomik aktivitesine ilişkin olumsuz sinyallerin devam ettiğini göstermesi pay piyasalarında risk iştahını törpüledi.

ABD’de enflasyonun beklentilerden daha hızlı yavaşlamasının ardından, dün açıklanan verilere göre Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de ekimde aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, yıllık yüzde 1,3 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

Ülkede 30 yıl vadeli konut kredisi için ortalama faiz oranı yüzde 7,61 ile eylül sonundan bu yana en düşük seviyesinde kalmaya devam ederken, mortgage başvuruları yüzde 2,8 artış kaydetti.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi’nin açıkladığı imalat endeksi, kasımda 9,1’e çıkarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını belirterek, bankanın gelecek yıl haziran ayı itibarıyla faiz indirimlerine başlayacağına yönelik tahminler güç kazandığını aktardı.

Fed yetkililerinin açıklamaları da yatırımcıların odağında…

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonda daha fazla yavaşlama olduğunu gösteren son ekonomik verilerin “cesaret verici” olduğunu vurguladı.

Fed’in faiz artırım döngüsünün erken sona ermesi konusunda uyaran Daly, bankanın para politikasında sıkılaştırmanın bittiğini söylediği ancak ardından aniden rotayı tersine çevirmek zorunda kaldığı bir “durdur-başlat” durumundan endişe duyduğunu dile getirdi.

Öte yandan, ABD Senatosu, federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onaylarken, tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Ayrıca, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’de bölgesel bankaların finansman ve büyüme zorluklarının 2024’te de devam edeceğini bildirdi.

 

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok