DünyaEkonomi

Morgan Stanley’den gelişmekte olan ülkelere uyarı: Türkiye risk altında mı?

Morgan Stanley, Çin’in büyüme risklerinin sadece yuan üzerinde değil, aynı zamanda zayıf küresel ekonomi üzerinde de baskı yarattığına dair endişeleri işaret ederek gelişmekte olan piyasa para birimlerinde düşüş yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Morgan Stanley’in, gelişmekte olan piyasa para birimleri için “nötr” olan duruşunu değiştirmesine offshore yuandaki zayıflık ve Çin’deki makro zayıflığın gelişmekte olan piyasaların geri kalanına da yayılması riski neden oldu.

Açıklamaya göre Asya para birimleri, özellikle Singapur doları, baht, won ve ringgit Çin’deki büyümenin yavaşlamasından etkilenecek. Rupi ve Türk lirası ise nispeten daha iyi konumda olacak.

Morgan Stanley’e göre ticaret bağlantıları ve tahvillerinin offshore yuanın performansına ne kadar duyarlı olduğu göz önüne alındığında, Panama, Zambiya, Angola ve Ekvador, zayıflayan bir Çin ekonomisi nedeniyle aşağı yönlü riske sahip.

Morgan Stanley’in yanı sıra Goldman Sachs da yuanın zayıflayacağını öngörüyor.  Ancak Goldman Sachs, Çin Merkez Bankası’nın destek önlemlerinin yuanın değer kaybının hızını azaltacağını ifade ediyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok