Ekonomi
Ekonomi

Omicron varyantı Aralık ayında ABD ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik aktiviteleri yavaşlattı

Investing.com – Yılın birinci süreç haftasında PMI dataları takip ediliyor. Açıklanan birinci sayılara baktığımızda, Kasım ayında tesirli olan Omicron varyantının en çok ABD’de tesirini gösterdiğini görüyoruz. Avrupa’da ise daha çok Almanya varyanttan etkilenirken Çin ise sıkı önlemlerle ayı daha güzel atlattı.

Çin’de Kasım ayında büyüme eşiği altına gerileyen Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Aralık ayında 50,9 düzeyine yükselerek Haziran sonrası en uygun seviyeyi gördü.

İngiltere’de İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Aralık ayında 57,9 ile beklentiden yeterli geldi ancak Kasım ayına nazaran düşüş devam etti.

ABD’de İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Aralık ayında 57,7 ile 2021 yılının en düşük düzeyine geriledi.

Euro Bölgesi’nde İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Aralık’ta 58,0 ile beklenen düzeyde geldi ancak Şubat sonrası en düşük düzey oldu.

Almanya’da İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Aralık’ta beklenti altında kaldı lakin 57,4 ile Kasım ayı düzeyini korudu.

İtalya ve Fransa imalat PMI sayıları son ayda beklentilerden yeterli geldi.

Türkiye’de İmalat PMI 50,0 büyüme eşiğini korudu. Lakin yurt içinde döviz kurundaki yükseliş siparişlerde azalmaya neden olurken girdi maliyetleri de rekor düzeye yükseldi.

Muharrir: Deniz Engin

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler