Ekonomi
Ekonomi

OPEC+ toplantısında değişiklik beklenmiyor

OPEC+ üyesi ülkelerin petrol ve enerji bakanlarının yarın yapacakları toplantıda üretim politikasına bağlı kalınması bekleniyor.

1 Şubat’ta Türkiye saati ile 14.00’te sanal olarak gerçekleştirilecek toplantıya ilişkin bilgi veren OPEC+ delegelerine göre, bugün yapılacak Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, cari üretim politikasının değiştirilmemesi yönünde bir tavsiyede bulunacaklar.

Bununla birlikte Komite, gerekli görmesi halinde OPEC+ üyelerine tam bir toplantı için çağrıda bulunabilecek. OPEC+, Ekim ayında yaptığı toplantıda 2023 sonuna kadar üretimi 2 milyon varil/gün kısma kararı almıştı.

Ortak Bakanlar İzleme Komitesi Toplantısı, tartışalacak konu olmadığı için yapılmayacak

Yarın yapılacak OPEC+ Ortak Bakanlar İzleme Komitesi Toplantısı öncesinde bugün OPEC+ Ortak Teknik Komite toplantısı yapılmayacak. Tartışalacak yeni bir durum bulunmaması nedeniyle toplantının yapılmamasına karar verildi.

Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile OPEC ülkelerinin fiili lideri Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, petrol piyasalarındaki gelişmeleri ele aldı. Dün akşam saatlerine gerçekleştirilen telefon görüşmesine dair ikilinin görüşmede siyaset, ekonomi ve enerjideki ikili işbirliğinin ilerletilmesine yönelik değerlendirmeler yaptığı aktarıldı.

Benzer Haberler