Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDiğerDünyaEkonomiFinans

Petrol Son Veriler Sonrası Nasıl Fiyatlanıyor?

Dün ABD’ de TÜFE verisi, aylık bazda yüzde 0.5 açıklanırken, yıllık bazda beklentilere paralel olarak yüze 7 olarak son 39 yılın zirvesini gördü. Bugün ise ABD’ de ÜFE Aralık’ta aylık yüzde 0.2, yıllık yüzde 9.7 ile tahminlerin aşağısında arttı. ÜFE 2010 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. İşsizlik Haklarından Yaralanma Başvuruları ise 230 bin olarak beklentilerin aşağısında açıklandı.  ABD’ de yüksek gelen TÜFE verisi sonrası yükselişlerini ivmelendiren petrol, bugün de yukarı yönlü seyrini koruyor.  Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol arz raporu paylaşıldı ve rapora göre 7 Ocak haftasında stoklarda 1.077 milyon varil düşüş yaşandı. Çarşamba günü ise ABD Ham Petrol Stokları verisi  7 Ocak haftasında stoklarda 4,553 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

Petrol fiyatları, son zamanlarda neredeyse 2021 senesindeki zirvesine yaklaşmış durumda. Küresel çapta artan Omikron vaka sayılarına rağmen ülkelerin seyahat kısıtlamalarına ve kapanmalara gitmemesinden dolayı petrole olan talebin artış göstermesi fiyatları ivmelendiriyor. Libya ve Kazakistan’da görülen arz sıkıntıları petrol fiyatlarının yükselmesine neden olan diğer etmenler arasında yer alıyor. 

Ham petrol fiyatları, önceki seansta yaşadığı ve sözleşme göstergelerini Kasım’dan beri gördükleri en yüksek seviyeye çıkaran sert yükselişleri sürdürüyor. Ham petrol 13 Ocak Perşembe günü akşam seansında 82.20 seviyesi üzerinde fiyatlanırken, Brent petrol ise 84.50 seviyesi üzerinde hareketleniyor.  Gelimeler doğrultusunda ham petrol ve Brent petrolde, yükseliş ivmesinin devam etmesini bekleyebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler