Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDünyaEkonomi

Petrol Yükselişiyle Gözleri Üstüne Topluyor

Petroldeki hızlı yükselişler dikkat çekiyor. Yaklaşık bir aya yakın süredir genel bir yükseliş senaryosunun olduğunu söyleyebiliriz. 20 Aralık tarihinde, yükseliş hareketi başlatan ham petrol ve brent petrol,  yeni yılla beraber kademeli olarak hareketlenerek yükselişlerini korumaya devam ediyor.

En önemli petrol üreticilerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’ ne yapılan hava saldırısı, petrol fiyatında yükselişlere yol açtı. BAE’nin Başkenti olan Abu Dabi’nin dışında gerçekleşen saldırı, patlama ve yangına sebep olurken üç kişi hayatını kaybetti.  Husi Hareketi, BAE tesislerine yönelik bu saldırıların devam edebileceğine karşı uyardı. BAE ise ‘’ bu terörist saldırılara karşılık verme’’ hakkını saklı tuttuğunu söyleyerek karşılık verdi. BAE saldırsı sonrası, yakıtlarda üretim azlığının yaşanabileceği endişesi, petrolde fiyatların yükselmesine neden oldu.

Brent petrol, 30 Ekim 2014 tarihinden sonra en yüksek seviyeyi gördü.  Ham petrol ise Ekim 2014 sonrası en yüksek seviyesine ulaştı. Dün ABD’de piyasaların kapalı olmasının etkisiyle de yükselişlerin daha hacimli oluşması sağlandı.

Goldman Sach ise petrol fiyatı tahminlerini güncelledi. Goldman Sach petrol fiyatlarındaki dengenin sağlanması için daha yüksek fiyatlara ihtiyaç olduğunu söyleyerek 2023 yılı için petrol fiyatının 105 dolara yükselmesini öngörüyor. Bu yıl için brent petrol fiyatının 96 dolar/varil civarında olacağı düşünesini savunan Goldman Sach, cari 85 dolar/varil fiyat seviyesinde düşük OECD stokları ve düşen OPEC+ atıl üretim kapasitesi nedeniyle, piyasanın kritik şekilde yetersiz arz ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Petroldeki gelişmeler doğrultusunda yükseliş ivmesinin devam etmesini bekleyebiliriz. Petroldeki bu yükseliş, yurtiçinde akaryakıt fiyatlarına yeni zamların gelmesine sebebiyet verebilir. Türkiye’ de kurdaki yükseliş ve petrol fiyatlarındaki artışlar nedeniyle akaryakıta kademeli olarak sürekli zamlar yapıldı.  Petroldeki bu yükselişlerin etkisiyle, yurtiçinde akaryakıta yeni zamların gelebileceğinin habercisi olabilir. Türkiye’ deki yüksek enflasyonu da düşününce, enflasyona yönelik tedbirin henüz alınmaması, enerji fiyatları ve temel gıda başta olmak üzere zamların devamlılığın artırabilir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler