Ekonomi
EkonomiFinans

Piyasalar ABD Enflasyon Verisini Bekliyor

Tüm piyasaların radarında olan ABD TÜFE verisi bugün TSİ 16.30’ da açıklanacak.  TÜFE’ nin aylık bazda %0.4’ e çıkması beklenirken yıllık %7’ ye yükselmesi bekleniyor. Çekirdek TÜFE’ nin aylık bazda %0.5’ e çıkması, yıllık olarak %5.4’ e yükselmesi öngörülüyor. TÜFE’ nin beklentiler dâhilinde gelmesi halinde, FED’ in faizleri daha erken artırabileceği ihtimalinden dolayı, dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvillerinde yükselişler meydana gelebilir. Ancak TÜFE’nin beklentilerin aşağısında kalması halinde ise dolar endeksinde ve ABD tahvil faizlerinde değer kayıpları yaşanabilir.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde konuşan FED Başkanı Powell, FED ’in sıfıra yakın seviyedeki faiz oranlarını artırmaya ve 8,8 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayacağını söylerken, bunu aşırı ısınan bir ekonomiyi soğutmaya yönelik bir politika olarak değil, pandemi döneminde uygulamaya sokulan ultra gevşek acil önlemlerin kaldırılması olarak sundu. Powell, tahvil alım programının azaltımını Mart ayında bitireceklerini söylerken, FED ’in daha sonrasında faiz artırabileceğini, ancak zamanlama olarak bir karar almadıklarını, ekonomik verilere ve istihdama bakarak buna karar vereceklerini ifade etti. Bu yıl normal arz koşullarına dönüleceğini düşündüğünü belirten Powell, “Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız.” İfadelerini kullandı. Powell, dün yaptığı konuşmasında her zamankinden daha şahin bir tonda açıklamalarda bulundu.

 

Dün Powell’ ın konuşmasının ardından, ABD 10 yıllıklarında gerileme yaşandı. Bugün TÜFE verisi öncesinde tahvil faizleri öğlen seansında 1.739 seviyesi civarında hareketleniyor. Tahvil faizlerinde güçlü duruş etkisi korumaya devam ediyor. Bugün TÜFE verisinin etkisiyle tahvil faizleri daha da kuvvetlenebilir. Dün tahvil faizlerinde ki sert geri çekilmeden dolayı ABD’ de endeksler pozitif fiyatlandı. NASDAQ, S&P500 ve DowJones sert yükselişler sergiledi.  Tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle ons altında yükseliş ivmesi hız kazandı. Bugün veri öncesinde 1810$  seviyesi üzerinde hareketleniyor. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler