Döviz
DövizEkonomiFinans

Piyasalar Enflasyon Verisini Nasıl Karşıladı ve Sonraki Süreç Nasıl Yorumlanabilir?

Bugün tüm piyasaların radarın olan ABD TÜFE verisi, yıllık bazda beklentiye paralel % 7 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon yıllık bazda beklentinin hafif üzerinde %5.5 olarak açıklandı. Veriler 1982 senesi sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. Peki bu durumda FED nasıl bir yol izler?

Dün Bankacılık Komitesi önünün de konuşma yapan Powell, tahvil alım programının azaltımını Mart ayında bitireceklerini söylerken, FED ’in daha sonrasında faiz artırabileceğini, ancak zamanlama olarak bir karar almadıklarını, ekonomik verilere ve istihdama bakarak buna karar vereceklerini ifade etti. Bu yıl normal arz koşullarına dönüleceğini düşündüğünü belirten Powell, “Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız.” İfadelerini kullanmıştı. Powell, faizlerin hangi ay itibarıyla artmaya başlayacağı konusunda işaret vermese de bilançoyu küçültmeye bu yıl başlayacaklarını net olarak ortaya koymuştu. Bu durumda FED sene içinde faiz artışlarını daha da yükseltebilir ve daha agresif bir FED ile karşı karşıya kalabiliriz. FED yüksek enflasyonu ‘’ ciddi tehdit’’ olarak gördüğü sürece ve enflasyonun hedefinin üzerinde kaldığı sürece tüm imkanları kullanmaktan çekinmeyebilir.

Veri sonrası anlık hareketlere göre değil de daha çok verinin uzun vade de bırakacağı etkiye göre işlem yapmakta fayda var. Veri etkisiyle beraber dolar endeksinde, ABD tahvil faizlerinde ve ons altında sert oynaklıklar yaşandı. Bu hareketliliği sıcak veri etkisiyle anlık olarak yorumlamak yerine, uzun vadeye göre yorumlamakta fayda var.

FED’ in, yüksek enflasyon nedeniyle alabileceği önlemleri sıralayacak olursak; faiz artırımı, sıkı para politikası ve daha şahin tonlu bir söylem.  Bunların uygulanması halinde, dolar endeksi ve ABD tahvillerinde küresel çapta yükselişler görülebilir. Bu da ons altında kayıplar yaşanmasına neden olabilir. FED’ in daha güçlü adımlar atması küresel piyasalarda satışları getirebilir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler