Dünya
DünyaEkonomi

Piyasalar Powell’ın Sahneye Çıkmasını Bekliyor

Piyasaya genel olarak baktığımızda, bugün zayıf veri akışı nedeniyle volatilitenin düşük olmasını bekleyebiliriz. İlk olarak yurtiçi piyasasına göz attığımızda; haftanın ilk işlem gününde, İşsizlik oranı verisini takip ettik. İşsizlik oranı değişmeyerek geçtiğimiz ay ile aynı orantı da %11.2 olarak açıklandı. Bugün ise Cari Denge Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verdi. Yurtiçinde zayıf veri akışı nedeniyle kurdaki hareketliliğin dizginlendiğini görmekteyiz. Kur 13.85 seviyesi civarında hareket eşiğini korumakta ısrarcı şekilde fiyatlanıyor. Bugün yurtiçinde veri akışı bulunmazken, ABD’ de FED Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edebiliriz. Powell’ın konuşmasıyla kurda hareketlilik görebiliriz.

ABD kanadında zayıf veri akışı bulunuyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin aşağısında kalarak 199 bin olarak açıklandı. İşsizlik oranı ise %3.9 ‘ a geriledi. Geçtiğimiz hafta FOMC tutanaklarındaki şahin tonlu söylemler sonrası, Goldman Sachs’ın FED’den bu yıl için 4 faiz artışı beklediğini belirtmesinin ardından, JPMorgan’da FED’den bu yıl için 4 faiz artışı beklediğini açıkladı.  

FED Başkanı Powell’ın, Senato önünde Bankacılık Komitesi’nde yapacağı konuşmanın toplantı metni yayımlandı. Metinde Powell ABD ekonomisinin koronavirüs salgın öncesinde 11 yıllık rekor uzunlukta bir büyüme yaşadığını ve işsizliğin 50 yılın en düşük seviyesinde olduğunu, ancak bu tablonun salgın nedeniyle neredeyse bir gecede değiştiğini belirtirken iş gücü piyasasının güçlü olduğunu ancak arz tedarikinde yaşanan zorlukların fiyatlar üzerinde halen baskı yaptığını vurguladı. Ayrıca enflasyonun kalıcı olmaması için gerekli tüm tedbirleri alacaklarını söyledi.  

Bugün TSİ 18.00’ de FED Başkanı Powell, Senato’ da Bankacılık Komitesi önünde konuşma gerçekleştirecek. Powell’ ın ekonomik patika, faiz artışı, tapering ve enflasyon gibi önemli konulara değinmesi bekleniyor. Powell’ın vereceği sinyaller, piyasalarda yüksek volatilite yaratabilir.

Avrupa Bölgesi’ ne baktığımızda; EURUSD paritesinin 1.13 seviyesi üzerinde kararsız olduğunu görmekteyiz. Dün Avrupa Bölgesi’ nde işsizlik oranı %7.3 ‘ e geriledi. Bugün Avrupa Bölgesi’nde gündem sakin, TSİ 13.20’ de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ nin konuşmasını takip edebiliriz. Gün içinde Powell’ın yapacağı konuşma paritede daha baskın etki yaratabilir. Powell’ ın konuşmasıyla paritede geri çekimler görebiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler