Ekonomi

Piyasalarda ABD enflasyon etkisi…

Dün ABD’de Ekim ayı enflasyon verileri geldi. Manşet enflasyon %3.3 beklenirken %3.2, çekirdek enflasyon ise %4.1 beklenirken %4.0 artış gösterdi. Beklentinin 0.1 puan altı gelen verilerin ardından piyasalarda çok sert yükselişler gördük.

Peki beklentinin yalnızca 0.1 puan altında gelen verilerin piyasaları bu kadar canlandırması normal mi ?

Bu sorunun cevabını ‘’normal değil’’ olarak verirdim fakat bu aşamada normal.

Piyasalar bir süredir zayıf ABD verilerine, güçlü ABD verilerinden daha çok tepki veriyor. Bir de yıl sonunun yaklaşıyor olması piyasalardaki yukarı hareketleri daha fazla tetikliyor. Örneğin dün enflasyon verileri beklentilerin 0.1 puan altında değil de üzerinde gelseydi piyasalar dün yükseldiği gibi sert düşmeyecekti.

Mevcut enflasyon Fed’i yolundan saptıracak kadar bir öneme sahip değil diye düşünüyorum. Fed tarafı ısrarlı bir şekilde %2 hedefi istiyor. Fakat buna ulaşmaları zor. Her ne kadar manşet enflasyon gerilese de (burada petrol fiyatlarının önemi yüksek) çekirdek enflasyon %4 gibi güçlü bir seviyede duruyor. Bunu aşağı getirmeleri kolay olmayacaktır. Bu nedenle ben Fed’den erken bir faiz indirimi beklemiyorum. Tabii burada ekonomik büyümenin seyri yakın takip edilmelidir.

Yılın bitmesine artık 45 gün gibi bir süre kaldı. İşlem günü olarak ise kabaca 30 gün var. Artık bu süreçte piyasalardan anlamlı hareketler beklemek yanlış olur. Ufak ufak kenara çekilip daha garanti enstrümanlara yönelmek sağlıklı olacaktır.

Bugün majör borsalardan Nasdaq ve Dax endeksini inceleyeceğiz.

Nasdaq 6 Kasım’da gelen yukarı kırılımın ardından harekelerini hızlandırdı. Burada son dönemin tepe noktası olan 15.930 yakın izlenmelidir. Bu bölge geçilirse 16.600 bölgesi potansiyel hedef olarak izlenebilir. Endekste 15.100 üzeri kalındığı sürece teknik görünüm pozitif kalacaktır.

Almanya ekonomisi ve bölge ekonomilerinde yaşanan ekonomik yavaşlama ve daralma neticesinde Dax endeksi için uzun süredir negatif görüş bildiriyorum. Endeks son olarak 14.500 seviyelerine kadar gerilemişti. Ardından toparlanma hızlandı ve bu hafta kuvvetli yükselişler geldi. Burada kısa vadede 16.000’e kadar yükseliş potansiyeli mümkün gözüküyor. Fakat en nihayetinde son yılların tepe noktası olan 16.300’ler geçilmediği sürece piyasaya yeniden bir satış fırsatı geleceğini düşünüyorum. Fakat kısa vadede yukarı potansiyele dikkat etmek gerekiyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok