Ekonomi

Piyasalarda Son Durum: Borsa, mevduat, petrol ne olacak?

Piyasalarda Son Durum’da bu bölüm, Bengisu Soylu‘nun konuğu Finanskolik Yazarı-Stratejist Rıdvan Baştürk oldu.

Programda, Borsa İstanbul’da pozitif seyrin nedenleri, mevduat faizlerindeki yükseliş, kredi kartına yeni düzenleme mi geliyor, petrol fiyatlarının yerel ekonomiye yansımaları ve ABD enflasyonun finans piyasalarına etkisi gibi konular değerlendirildi.

Programın başında Borsa İstanbul’da son dönemde oluşan pozitif seyrin nedenleri üzerine konuşuldu. Mevduat faizlerin yükselmesi sonucu piyasalarda neler olabilir konusuna da değinildikten sonra kredi kartına yeni düzenleme mi geliyor sorusuna yanıt arandı.

Rıdvan Baştürk, petrol fiyatlarındaki değişimlerin Türkiye ekonomisine etkilerini de değerlendirdikten sonra, programın sonunda ABD enflasyon verilerinin finans piyasalarına etkisi üzerine görüşlerini belirtti.

Borsada pozitif seyrin sebepleri neler?

Rıdvan Baştürk, son dönemde Merkez Bankasının açıklamalarına bakıldığında en azından şu anlık yeni bir faiz artırımı olmayacak gibi gözüktüğünü fakat enflasyon beklentilerinin tekrardan yükselişe geçtiğini, bunun çok kritik bir durum olduğunu, bunun sebebinin de son dönemde dolar kurunda ve petrol fiyatlarında yükselişler olduğunu belirtti.

Baştürk, reel getiri konusunun tekrardan cazip olmamaya ve eski tarafa geçmeye başladığını, burada da getiri arayışının tekrardan ön plana çıktığını ve borsanın yeniden ilk seçenekte olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Faiz oranının beklenen enflasyonun üzerine çıkmadığı ve cazip bir reel getiri olmadığı sürece de Borsa İstanbul’un ilk tercih olarak kalmaya devam edeceğini, dönem dönem geri çekilmelerin olabileceğini fakat ana resimde yukarı yönde potansiyelin sürdüğünü düşündüğünü sözlerine ekledi.

Petroldeki fiyatlamalar Türkiye’yi nasıl etkiliyor?

Rıdvan Baştürk, küresel bazda en önemli başlıklardan birinin petrol fiyatları olacağını ve bunun da içeriye yansımasının negatif olacağını daha önce de ifade ettiğini belirtti.

Küresel bazda hâlâ yukarı bazlı bir potansiyel olduğunu düşündüğünü, içeride dolar/TL’nin yavaş da olsa yükselmeye devam edeceğini, gelecek süreçte de motorin ve benzinde fiyatlar yükselmeye devam edecek ifadelerini kullandı.

Bengisu Soylu ve birbirinden değerli uzman konukları, her bölüm öne çıkan başlıkları ve piyasalara yön veren verileri değerlendiriyor; finans dünyasından önemli haberleri ve ekonomi gündemini ekrana taşıyor.

Yayının tamamını izlemek için: 

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok