Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDövizEkonomi

Piyasanın Merakla Beklediği Tarım Dışı İstihdam

Tüm piyasaların radarında olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, bugün TSİ 16.30 ‘ da açıklanacak. Tarım Dışı İstihdamın, ne demek olduğuna kısaca bir değinelim;  ABD için genelde her ayın ilk haftası, ilgili aydaki tarım dışında çalışanların sayısını ifade eder. Ülkenin ekonomisine ve istihdamına ilişkin bilgileri ortaya koyar. Çalışan insan sayısının çok olması istihdam iyi konumda olduğunu ekonomideki toparlanmaları ifade eder.

 Geçtiğimiz gün öncü Tarım Dışı İstihdam verisi olan ADP beklentileri aşarak 807 bin olarak açıklandı. Bu veri, bugün açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisinin öncüsü niteliğinde. TDİ’nin beklentilerden iyi şekilde açıklanması, bugün açıklanacak olan asıl Tarım Dışı verisinin de yüksek olabileceği ihtimalini artırıyor. Bugün ayrıca İşsizlik Oranını takip edeceğiz. Dün Haftalık İşsizlik Başvuruları 207 bin ile, hafif yükseliş göstermiş olsa da hala son zamanların en düşük seviyesinde bulunuyor.

FED’ in gelecek toplantılarında alacağı kararları etkileyen önemli verelerin içinde Tarım Dışı İstihdam verisi yer alıyor. FED, yüksek enflasyondaki kalıcılığı kabul ederek, şahin tonlu söylemler ile sıkı para politikası uygulayarak, piyasaya yön vermeye çalışıyor. FED, faiz artırımı için ekonomik verileri kontrol ederek faiz artırımını daha erken bir tarihe çekebileceği sinyalini geçtiğimiz gün yayınlanan yılın son FOMC toplantı tutanaklarında belirtti. İstihdam ve ekonomik verilerin sonuçları, alınan karaları önemli ölçüde etkiliyor. FED, son zamanlarda, yüksek enflasyon nedeniyle şahin tonlu söylemler ile sıkı para politikasını uygulamaya çalışıyor.

Bugün Tarım Dışı İstihdam verisinin, beklentileri karşılaması halinde; Dolar cephesinde değer artışları yaşanabilir. Doların değer kazanmasıyla beraber, ons altın başta olmak üzere diğer ülke para birimleri ve kriptolarda sert satışlar görebiliriz.  Çünkü verinin beklentileri karşılaması, ekonominin toparlanmaya ve istihdamda iyileşmeye işaret ediyor. Bu da doları daha güçlendiriyor.

Verinin beklentilerin aşağısında kalması halinde;  dolar cephesinde bir miktar satışları meydana getirebilir. Dolar, küresel piyasalarda bir miktar zayıflama gösterebilir. Doların zayıflaması ile ons altında artışlar görebiliriz.

 Tarım Dışı İstihdam veri öncesinde etkilenecek ürünlere göz atalım:

 Ons altın, bugün 1790 seviyesi yakınlarında fiyatlanıyor.  Bu hafta ABD 10 Yıllık Tahvil faizlerindeki yükselişten dolayı sert kayıplar veren değerli metal, geçtiğimiz günlerde FOMC tutanakları sonra düşüşlerini daha da hızlandırmıştı. Bugün ise Tarım Dışı İstihdam verisi altının yönüne belirleyebilir.

Euro/Dolar paritesinde 1.13 seviyesinde kalıcılığın zayıf olduğunu görmekteyiz. Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentiler dahilinde açıklanması, doları güçlendirebilir böylece paritede düşüşler hızlanabilir.

Dolar/TL kurunda ki yükselişler bugün tarım Dışı İstihdam verisi ile ivme kazanabilir. Kur 13.00 seviyesinde bulunan fiyatını 14.00 seviyesine taşıyabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler