Ekonomi
Ekonomi

Tahvil getirileri, Omicron varyantı ve Ukrayna görüşmeleri – Piyasalarda neler oluyor?

Muharrir – Geoffrey Smith 

Investing.com – Enflasyon baskılarının artmaya devam ettiğini gösteren bir işgücü piyasası raporunun akabinde artan tahvil getirileri pay senedi piyasalarını baskılamaya devam ediyor. Çin’in Covid-19’a karşı sıfır tolerans siyaseti, değerli bir liman kentinde topluluk ortasında virüsün yayıldığına dair göstergelerden ötürü yeni bir baskı altına giriyor. ABD ve Rusya, Ukrayna’daki tansiyonu azaltmak için müzakerelere başlarken meselesiz bir ilerleme kaydedileceğine pek talih vermiyor. Kazakistan ve Libya’daki aksaklıklar çözülmeye başladıktan sonra petrol fiyatları stabilize oldu.

İşte 10 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İstihdam raporunun akabinde getiriler yükseldi; Goldman’ın faiz öngörüsü

ABD’nin Cuma günü paylaşılan istihdam raporu, işgücü piyasasındaki darlığın altını çizerken tahvil getirileri yükselmeye devam etti. Fiyat maliyetlerinde beklenenden sert bir yükseliş yaşanırken işsizlik oranında beklenenden büyük bir düşüş görüldü.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistleri, bu yıl Fed’den dört faiz artırımı bekliyor ve bu, Pazartesi günü Richmond Fed Lideri Tom Barkin’in Wall Street’e, Mart ayındaki bir faiz artırımının “akla yatkın” olduğunu söyleyerek verdiği röportajla uyumlu.

Faiz oranlarına hassas 2 yıllık Hazine getirisi, %0,87 ile iki yılın doruğuna yakın seyrederken 10 yıllık gösterge %1,78’e yükseldi. Avrupa’nın tahvil getirileri, geçen hafta birçok yılın en yüksek düzeyini gördükten sonra düz bir seyir izledi.

2. Omicron özeti: İngiltere’de dalga doruğa çıkmaya başladı, Avustralya’nın sıfır tolerans siyaseti yıkıldı, Çin’in siyaseti baskı altında

Pandeminin değişen tabiatı, dünyadan gelen yeni datalarda görünür hale geldi. Omicron varyantının yol açtığı dalgayı yaşayan birinci gelişmiş iktisat İngiltere’den gelen işaretler, başşehir Londra’daki yeni enfeksiyon dalgasının, sıhhat sistemine çok yük olmadan tepeyi gördüğünü düşündürerek iyimserleri neşelendirecek.

Lakin karamsarlar, ABD’den Hindistan’a ve Avustralya’ya kadar görülen olay artışlarına paralel bir halde, hizmet dalında – bilhassa de sıhhat alanındaki çalışanların devamsızlığının da arttığına işaret edecek.

Omicron, Avustralya’nın geçen haftaya kadar sürdürdüğü, iki yıllık sıfır tolerans siyasetini yerle bir etti. Bununla birlikte Çin hâlâ bu çizgiye sıkı sıkıya bağlı ve geçen hafta liman kenti Tianjin’de bölgesel iki olay görülmesinin akabinde kitlesel bir test kampanyası yürüttü.

3. Borsa çoğunlukla düşüşle açılacak

Yükselen tahvil getirileri ortasında teknoloji tekrar düşük performans gösterirken ABD borsası çoğunlukla düşüşle açılacak. Daha yüksek faiz oranları, sırf uzun vadede kâr beklentisi olan şirketlere yatırım yapmanın fırsat maliyetlerini artırır. Uzun vadeli faiz oranlarındaki değişim, bu şekil pek çok şirketin çok yükselmiş bedellerini ortaya çıkarıyor.

Dow Jones sakin kalırken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,3 düşüş yaşadı.

İlerleyen günlerde açıklanacak olan TÜFE öncesinde ticaretin büyük oranda sakin olması bekleniyor. Cuma günü Wall Street’in birinci sınıf payları ile çıkar devrine klâsik bir başlangıç yapılmadan evvel tahminen gözler, JPMorgan’ın (NYSE:JPM) konferansına çevrilebilir. Kenevir şirketi Tilray (NASDAQ:TLRY), Pazartesi gününün zayıf yarar takviminde başı çekiyor.

4. Kazakistan’daki protestoların bastırılmasından sonra Rusya-ABD, Ukrayna’yı konuşuyor

ABD ve Rusya, Ukrayna’yla ilgili tansiyonları azaltmak maksadıyla görüşmelere başladı lakin her iki taraf da ilerleme kaydetmenin sıkıntı olacağı konusunda uyardı.

Rusya, Ukrayna’nın hiçbir vakit NATO’ya dahil edilmeyeceğinin garantisini isterken ABD, Ukrayna’nın siyasi çizgisini seçmekte öteki ülkeler kadar özgür olması gerektiğini savunuyor. Rusya ve Ukrayna hududunda 100.000’den fazla Rus askeri yığılmış durumda. Ne AB ne de Ukrayna müzakerelere taraf.

Görüşmeler, Rusya öncülüğündeki askerlerin Kazakistan’da sistemi büyük ölçüde yine sağlayarak Rusya’nın Orta Asya’daki gücünü artırdıktan sonra gerçekleşiyor.

5. Üretim kısıtlamaları aşılırken petrol fiyatları hafif düşüşler yaşadı

Kazakistan ve Libya’da ihracatta görülen açıklar kapanmaya başlarken petrol fiyatları sakinleşti. Kazakistan’da günde 600.000 varil petrol sağlayan Tengiz alanını işleten Chevron liderliğindeki teşebbüs, Pazar günü yaptığı açıklamada geçen hafta protestoların üretimi kesintiye uğratmasının akabinde sahanın olağan üretim düzeylerine kademeli olarak döndüğünü söyledi.

Öte yandan Libya’da boru sınırındaki, günlük 200.000 varillik üretim düşüşüne yol açan çalışma artık tamamlandı ve ülkenin günlük 900.000 varil üretim yapmasına imkân sağlıyor. Ülkede içten içe yanan iç savaşla alakalı tansiyonlar ise üretimin hâlâ ülkenin gerçek potansiyelinin altında olmasına yol açıyor.

WTI %0,3 düşüşle 78,69 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 81,64 dolara geriledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler