DünyaEkonomi

Tesla davasında karar

ABD’de iş insanı Elon Musk‘ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla‘ya karşı açılan “antitröst” (teşebbüsler arasındaki rekabeti düzenleyen yasa) davası reddedildi.

San Francisco’da görülen mahkemede hakim Trina Thompson, Tesla lehine karar verdi.

Hakim Thompson, kararında “Davacılar, davalının elektrikli araçlarının ne kadar bakıma ihtiyaç duyacak şekilde tasarlandığı ve bu bakımın ne kadar sürmesi gerektiği konusunda kendilerini yanılttığını iddia ediyor. Ancak davacılar hiçbir yerde tüketicilerin sözde rekabet üstü fiyatlardan ve fahiş bekleme sürelerinden haberdar olmadıklarını iddia etmiyor” ifadelerini kullandı.

Yargıç ayrıca, Kaliforniya tüketicileri koruma yasaları kapsamındaki iddiaları da reddetti.

Şikayete göre, araçları geleneksel motorlarla çalışan sürücüler, bayilerde veya bağımsız mağazalarda onarım yaptırabilir ve orijinal üreticiler veya diğer şirketler tarafından üretilen parçaları kullanabilir.

Ancak Tesla, araçlarının bakımını Teksas merkezli şirkete veya onun onaylı servis merkezlerine yaptırmalarını istiyor. Ayrıca araçlarda yalnızca Tesla parçalarını kullanmalarını şart koşuyor.

Tesla’ya karşı açılan davada, araç bakım ve yedek parça pazarlarını tekelleştirerek müşterileri yüksek fiyatlar ödemeye ve onarım için uzun süre beklemeye zorlamakla suçlanıyordu.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok