Ekonomi
Ekonomi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Atlantik’ten Pasifik’e kadar gördüğüm manzara şu: Herkes bizden daha fazla şikayetçi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) düzenlenen Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının dünya ekonomisine etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu gelişmelerden kaçınılmaz olarak tüm ülkelerin etkilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “” diye konuştu.

“ABD’yi ihmal etmişiz”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, dünyanın en zengin ülkesi ABD’ye çok az ihracat yaptığını belirtti. Türkiye’nin bu ülkeye ihracatını “denizde bir damla su” olarak nitelendiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

2,5 trilyon dolar ithalat yapıyor ABD. Biz burayı ihmal etmişiz, yokuz burada. TOBB olarak 2010 yılında bir proje geliştirdik ve ‘Türkiye’nin ihracatta var olmadığı yerlerde Türk Ticaret Merkezlerinin açılması lazım’ dedik. Projeyi biz hazırladık, sunduk. Kıskançlık… Bizi devre dışı bıraktılar. Sonuçta Türkiye’ye faydalı olsun dedik ama olmadı. Çünkü fikir babası biziz, çalışan biziz, nasıl çalışılacağını biliyoruz. En sonunda TOBB’a ‘Hadi gel bakalım, sen de kur’ dediler. Chicago’da ilk Türk Ticaret Merkezi’ni açtık. Bu Türk Ticaret Merkezi’nde ne hizmet veriyoruz? Türk Ticaret Merkezi’nde tercümanlık yapıyoruz, müşteri buluyoruz, şirket kuruyoruz, avukatlık yapıyoruz, mali müşavirlik yapıyoruz. Her şeyi bırak montaj yapıyoruz. ABD’de büyük bir imkan var. Ticaret yapmak isteyene fırsat var.” (AA)

 

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok