Ekonomi
EkonomiFinansTürkiye

Türkiye finans sektöründe güven endeksi Ocak ayında zayıfladı

Investing.com – Türkiye’deki finansal kuruluşların ekonomiye dair güncel bakışları ve yakın gelecek döneme dair öngörülerini ölçen Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi, Ocak ayında 0,2 puan azalarak 171,7 seviyesine geriledi.

Aylık ve üç aylık dönem içinde iş durumu, istihdam, hizmetlere olan talep, gelir, gider, kârlılık ve rekabet gücü gibi başlıklardaki beklentilerin değerlendirildiği endekste Ocak ayında son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise zayıfladığı görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı fakat gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği gözlendi.

Kârlılığa ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki kârlılıkta artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç aydaki kârlılıkta artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir bir önceki döneme kıyasla güçlendi.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak, son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentiler bir önceki döneme göre zayıfladı.

Yazar: Necdet Erginsoy

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler