Türkiye

Bu hafta hava nasıl olacak? Ekim ve kasımda hava nasıl olacak? Kuraklık ne zaman bitecek? (17-23 Eylül)

Eylül ortasına gelmemize rağmen yağışlar yüzünü göstermiyor. Türkiye, kuraklığın pençesinde.

Bu hafta sadece bugün yerel olarak kuvvetli yağışlar görülecek. Trakya’nın Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarının, Sinop ve Artvin çevreleri ile Ardahan’ın kuzey, Van’ın kuzey ve doğu, Ağrı ve Iğdır’ın güney ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

Diğer günlerde ise genellikle iç ve yüksek kesimlerde yağış görülecek. Cuma ve cumartesi günleri ise tüm yurtta hava açık ve az bulutlu olacak.

7 Günlük Tahmin

Hava sıcaklıkları da mevsim normallerinin üstüne çıkıyor. Çarşambaya kadar  yurdun batı ve güney kesimlerinde mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Geceleri ise artık çok serin. Ege ve Akdeniz sahil kesimi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi hariç gece sıcaklıkları yer yer 10 derecenin altına düştü.

Kuraklık ne zaman bitecek?

Sıcaklık rekorlarının kırıldığı temmuz ve ağustos aylarının ardından eylül ayının da düşük yağışlı geçmesi kara kara düşündürtüyor. Büyük kentlere su sağlayan barajlarda su seviyesi iyice düştü. İSKİ’ye göre İstanbul’a su sağlayan baraj ve göllerse su seviyesi %25’e kadar geriledi. Belediye İstanbullulara su tasarrufu yapmaları konusunda uyarı üzerine uyarı yapıyor.

Ancak tahminler bol yağışlı günlerin yakın olduğu yönünde. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne (MGM) göre ekim ayında Türkiye’de hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde olacak ama yağışlar mevsim normallerinde ve hatta Karadeniz ve ülkemizin güney doğusunda mevsim normallerinin üzerinde yağış görülecek.

Sıcaklık: Ekim 2023 Yağış: Ekim 2023

Meteoroloji’ye göre kasım ve aralık ayları da yağışlı geçecek.

Bağımsız analizler de bu tahmini doğruluyor. Hatta bazı tahminler MGM’den de iyimser.

Resim

Buna göre özellikle Trakya’yı vuran kuraklığın kasım ayında geride kalması hatta ‘karlı bir kış’ geçirme olasılığımız oldukça yüksek.

Resim

Ancak, neye dua ettiğimizi bilmekte fayda var. İstanbul’da ay başında yaşanan seller yağışların acı yüzünü göstermişti. İklim değişikliği nedeniyle aşırı iklim olaylarının sıklığının arttığı bir dönemde yaşadığımız unutulmamalı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C28°C

Parçalı ve az bulutlu

İSTANBUL °C26°C

Parçalı ve az bulutlu

KIRKLARELİ °C26°C

Parçalı ve az bulutlu

SAKARYA °C26°C

Parçalı ve az bulutlu

EGE

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kıyılarında kuzey, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C26°C

Az bulutlu ve açık

DENİZLİ °C33°C

Az bulutlu ve açık

İZMİR °C31°C

Az bulutlu ve açık

MUĞLA °C32°C

Az bulutlu ve açık

AKDENİZ

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C34°C

Az bulutlu ve açık

ANTALYA °C34°C

Az bulutlu ve açık

HATAY °C31°C

Az bulutlu ve açık

MERSİN °C33°C

Az bulutlu ve açık

İÇ ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C26°C

Az bulutlu ve açık

ESKİŞEHİR °C26°C

Az bulutlu ve açık

KONYA °C25°C

Az bulutlu ve açık

SİVAS °C26°C

Az bulutlu ve açık

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kıyılarında kuzey, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

BOLU °C25°C

Parçalı ve az bulutlu

KASTAMONU °C24°C

Parçalı ve az bulutlu

SİNOP °C25°C

Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK °C23°C

Parçalı ve az bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Rize ve Artvin çevreleri ile Trabzon’un iç ve doğu kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor.

AMASYA °C26°C

Parçalı bulutlu

SAMSUN °C26°C

Parçalı yer yer çok bulutlu

TOKAT °C25°C

Parçalı bulutlu

TRABZON °C24°C

Parçalı yer yer çok bulutlu, iç ve doğu kesimleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU

Parçalı bulutlu, doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Ardahan ve Kars çevreleri ile Ağrı’nın güneyi, Van’ın kuzey ve doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM °C23°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu

KARS °C19°C

Parçalı yer yer çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C29°C

Parçalı ve az bulutlu

VAN °C24°C

Parçalı yer yer çok bulutlu, kuzey ve doğu çevreleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR °C34°C

Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP °C34°C

Az bulutlu ve açık

SİİRT °C33°C

Az bulutlu ve açık

ŞANLIURFA °C35°C

Az bulutlu ve açık

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz’de fırtına, Marmara ve Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 5 ila 7, yer yer 8; Doğu Karadeniz’de batı ve güneybatıdan, batısı kuzeybatıdan 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, batısı 2,0 m ila 3,0 m, Görüş: İyi.

MARMARA

Hava Durumu: Az bulutlu ve açık, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, öğle saatlerinden itibaren yer yer 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, öğle saatlerinden itibaren 2,5 m; Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu ve açık, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7; Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5, kuzeyi 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m, kuzeyi 2,0 ila 3,0 m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Az bulutlu ve açık, Rüzgar: Batı Akdeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5; Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan, sabah saatlerinde batısı kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan, öğle saatlerinden itibaren batı ve güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75, Görüş: İyi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok