Türkiye

Bursa Gemlik’te 5,1’lik deprem meydana geldi… İstanbul’da da hissedildi!

Bursa’nın Gemlik ilçesinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD saat 10.42’deki depremin derinliğini 8,98 kilometre olarak açıkladı.

Deprem Bursa’nın geneli ve İstanbul’un büyük bir kısmında da hissedildi.

Öte yandan aynı yerde 3 dakika arayla 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

İlk belirlemelere göre can ya da mal kaybı meydana gelmedi.

Artçı sarsıntılar sürerken Yalova Kaymakamlığı, Armutlu ilçesinde eğitime 1 gün süreyle (bugün) ara verildiğini duyurdu.

İlçedeki tüm okullar öğleden sonra tatil edildi.

Bakan Yerlikaya’dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya depreme ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Yerlikaya, “Başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir.” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Marmara Denizi Gemlik Körfezi’ndeki 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 4,5 olmak üzere 13 artçı sarsıntı kaydedildiğini bildirdi.

Bursa Valisi: Yıkılan bina yok

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da bir açıklama yaptı. Demirtaş,  kentte yıkılan bir bina olmadığını söyledi. Demirtaş, “Vatandaşlarımızın panik yapmasına gerek yok, gerekli bütün önlemleri alıyoruz.” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da olumsuz bir ihbar almadıklarını söyledi. Aktaş, “Deprem kısa sürdü ama ciddi bir sallanma oldu. Herhangi bri yıkılma söz konusu değil. Takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan da ilk belirlemelere göre can ya da mal kaybı olmadığını söyledi. Kırsaldan da muhtarlar aracılığıyla bilgi aldıklarını ve burada da olumsuz bir duruma rastlanmadığını söyleyen Sertaslan, “Sarsıntının etkisiyle ciddi bir endişe ve korku hali var. Umarız artçı sarsıntılar yaşamayız.” dedi.

Depremle ilgili açılama yapan İstanbul Valisi Davut Gül de kentte can ya da mal kaybı olmadığını söyledi. Gül, “Konuyla ilgili AFAD ve ilgili birimlerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok