Türkiye

DİSK’ten 1 Mayıs kararı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim Meydanı’nda kutlamak istediklerini söyledi.

Çerkezoğlu, Beşiktaş’taki DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, 1 Mayıs’ın işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki işçileri, emekçileri, işsizleri, kadınları ve gençleri 1 Mayıs meydanlarında birleşmeye çağırdıklarını belirten Çerkezoğlu, “2024 1 Mayıs’ında da hak, demokrasi, adalet, barış ve kardeşlik için mücadele eden işçiler olarak dünyanın dört bir yanında meydanlarda olacağız. Dünyanın dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında hep birlikte itirazlarımızı, taleplerimizi, umutlarımızı dile getireceğiz.” diye konuştu.

Taksim Meydanı’nın Türkiye’nin 1 Mayıs simgesi olduğunu belirten Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl Anayasa Mahkemesi tarihsel bir karar verdi. Anayasa Mahkemesi kararı açıkça, 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak her işçinin, emekçinin hakkıdır, diyor. Anayasa’ya sahip çıkmak her şeyden önce Türkiye işçi sınıfının görevidir. O yüzden 2024 1 Mayıs’ında Taksim’de olmak, ekmeğimize, adalete ve hürriyete sahip çıkmaktır. Biz başta DİSK işçileri olmak üzere bütün sınıf kardeşlerimizle bu ülkeye, demokrasiye sahip çıkan herkesle birlikte Taksim Meydanı’nda olacağız.”

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok