TR
Türkiye

Doğal gaz ve elektrik sorunu sanayilerde kesintiye neden oluyor

Investing.com – Türkiye’de organize sanayi bölgelerinde 3 günlük elektrik kesintisi yaşanacak. İran’dan gelen doğal gaz hattında meydana gelen arıza sonrası sanayilere verilecek elektrikte 3 günlük kesinti yapılacağı belirtildi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yapılan açıklama:

Elektrik kesintilerinde meskenler muaf tutulurken sanayide ise ardışık günlerde olmak üzere 3 günlük kesinti uygulanacak.

Neden kesinti yaşanıyor?

BOTAŞ, 20 Ocak tarihinde Gürbulak-Ağrı giriş noktasındaki arıza nedeniyle 10 gün süreyle doğal gaz sevkiyatı yapılmayacağını açıkladı. Yapılan duyuruda elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağı belirtilirken mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığı açıklandı.

Sanayicilerin günlük doğal gaz kullanımının neredeyse yarı yarıya sınırlandırılmasının ardından elektrik kullanımında da 3 günlük kesintiye gidilecek. Kesintinin miktar ve süresi arızanın düzelmesine bağlı olacak. BOTAŞ, öncelik önem arz ettiği için ilaç ve bozulma ile tedarik sorunu dikkate alındığında da et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri için doğalgaz kesinti uygulamasını sonlandırdı.

2021 yılında dünyada enerji fiyatlarında son derece yüksek oranlı artışlar yaşandı. Elektrik üretimi için kullanılan kömür fiyatları, doğal gaz fiyatları ve petrol fiyatlarındaki yükselişler ülkelere de maliyet oluşturdu. Dolayısıyla ülke içi tüketim fiyatlarında da artışlar yaşandı.

Türkiye’de 2022 için elektrik fiyatlarında kademeli tüketime bağlı tarife uygulanacağı açıklandı. İlk tarife için %50 kadar zamma tekabül eden yeni uygulamada az tüketimin hesaplaması da düşük olacak. İkinci kademeye geçilmesi durumunda yani elektrik tüketiminin artması durumundaki tarife zammı ise %100’ün üzerinde.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), ay başındaki zam için yaptığı açıklamada dünyada maliyetlerin 5 kattan fazla artmasına karşın yurt içinde tüketicinin bu maliyeti asgari düzeyde hissetmesi için oldukça çaba harcandığını belirtti.

Yazar: Necdet Erginsoy

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler