Döviz
DövizFinansTürkiye

Dolar/TL Son Zamanlarda Nasıl Hareketleniyor?

Dün ABD’ de açıklanan TÜFE verisi sonrasında doların küresel çapta değer kaybetmesiyle beraber, kurda geri çekilmeler yaşandı.  ABD’ de TÜFE, aylık bazda yüzde 0.5 olarak açıklanırken, yıllık bazda beklentiler dâhilinde yüzde 7 olarak son 39 yılın zirvesini gördü. ABD’ de açıklanan TÜFE verisi sonrasında kurda geri çekilme eğilimi başladı ve kurda akşam saatlerinde satışlar hız kazanarak 13.12 TL seviyesine kadar düşüşler yaşandı. ABD Başkanı Biden, salgının neden olduğu yüksek enflasyon, ABD ekonomisinde olduğu gibi tüm dünya ekonomilerinde de bunun büyük sorun haline geldiğini söyledi. Biden, ABD ekonomisinin en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğu için şanslı olduğunu ifade etti.   FED, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Ocak ayı yazısında,  ABD genelinde ekonomik faaliyetin 2021’in son haftalarında “ılımlı” hızda büyüdüğü kaydedildi. Ayrıca raporda, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve yeni varyantlara bağlı iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümenin kısıtlanmaya devam ettiğine de değinildi.  Dün yaşanılan gelişmeler doğrultusunda, dolardaki zayıflık kurda satışlara neden olmuştu ancak satışlar yerini alışlara teslim etmeye hazırlanıyor.  Bugün ABD’de ÜFEE aylık yüzde 0.2, yıllık yüzde 9.7 ile tahminlerin aşağısında arttı. ÜFE 2010 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. İşsizlik Haklarından Yaralanma Başvuruları ise 230 bin olarak beklentilerin aşağısında açıklandı.  

Yurtiçi tarafta zayıf veri akışı nedeniyle piyasalar sakin görünümde.  Bugün yurtiçinde Sanayi Üretimi önceki aydan daha iyi yüzde 11.4 olarak açıklandı. Perakende Satışlar ise yüzde 1.3 olarak açıklandı.  Hatırlayacak olursak geçtiğimiz hafta yurtiçinde TÜFE ve ÜFE verisini takip etmiştik. TÜFE beklentilerin üzerinde yüzde 36.08 açıklanırken ÜFE yüzde 78.09’ a yükselmişti. Tüm dünyada problem olan enflasyon için çözüm olarak ülkeler faiz artırımı yahut sıkı para politikası uygulamalarını yapıyor. Böylece enflasyon etkisi bir nebzede olsa azalıyor. TCMB ise yüksek faizin haram olduğu gerekçesiyle, faiz indirimi uygulamaya devam ediyor. Faiz indikçe kur yükseliyor, kur yükseldikçe (yerli üretimin sınırlı olmasından dolayı) enflasyon artıyor ve fahiş fiyatlardan dolayı vatandaşın alım gücü zayıflıyor. Faiz ve enflasyon arasında ki fark gün geçtikçe daha da açılıyor.

Unicredit, Türkiye’nin yüksek enflasyon ve oynak kur hareketliliğinden dolayı açıklamalarda bulundu.  Türkiye’nin 2022 yılında yüzde 4,7 büyümesini beklerken siyasi baskıların devam ettiği takdirde TCMB’nin 2022’de faizleri indirmeye devam edeceğini düşünürken, Türk Lirası’nda değer kaybının süreceğini ve yılsonunda enflasyonun yüzde 37 civarında olacağını öngördüğünü belirtti. 

Gelişmeler doğrultusunda kurda devam eden oynaklık ve uygulanan politikalara bağlı olarak yükselişlerin devam etmesini bekleyebiliriz.  ABD’ de FED’ in faiz artırım ihtimalini de göz önünde bulunduracak olursak, kurdaki yükseliş ivmesini gelecek dönemlerde daha belirgin hissedebileceğimizi söyleyebiliriz. 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts