EkonomiPolitikaTürkiye

Ekonomi yönetimi: OVP’nin en büyük gücü Erdoğan’ın programın arkasında olması!

Ekonomi yönetimi, Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin yerli ve yabancı ajansların temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz‘ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel de katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz:
Büyüme, enflasyon hedefimizle tutarlı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin “Cumhurbaşkanımızın bizzat bu programı ilan etmesi ve ‘hükümet olarak arkasındayız, destekliyoruz’ demesi bu planın en büyük gücü. Siyasi iradeyle o planda yazan politikalar, reformlar, birer birer hayata geçirilecek” dedi.

Enflasyonun dünyanın sorunu olduğunu kaydeden Yılmaz, enflasyonla mücadele ederken resesyona düşmemeyi bütün dünyanın tartıştığını söyledi. Aynı tartışmayı Türkiye’nin de yaptığını belirten Yılmaz, “Büyümenin belli oranda aşağıya çekildiğini söylememiz lazım. Son 20 yılda Türkiye’nin büyüme ortalaması yüzde 5,5. Önümüzdeki 3 yılda ise yüzde 4,5 ortalama öngörüyoruz. Dolayısıyla, 20 yıllık büyümemizin altında bir büyüme hızı var bu planda.” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, büyüme kompozisyonunun değiştiğine dikkati çekerek, plandaki büyümede yatırımların, dış talebin ve ihracat katkısının daha yüksek olduğunu belirtti. Daha farklı kaynaklardan gelen bir büyümeden bahsettiklerini aktaran Yılmaz, “Bu anlamda da enflasyon hedefimizle tutarlı. Büyümenin kompozisyonu enflasyonu artırıcı değil tam aksine enflasyonla mücadeleye katkı verici bir çerçeve içinde şekillendirilmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin “OVP’lerdeki sapmalar burada da olur mu?” sorusuna Yılmaz, “Bütün planlar, programlar belli oranda, belli marjlar dahilinde sapmalar gösterebilir. Bu, Türkiye’ye özgü bir durum değil. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin hayat bütün planlardan daha dinamik. Bugün hiç tahmin etmediğiniz bir gelişme olur, bütün dünyayı etkiler, bizi de etkileyebilir. Şu anda bizim yaptığımız program, mevcut şartlarda ve mevcut veriler ışığında en gerçekçi şekilde yaptığımız tahminler. Bu planda şu anda görmediğimiz, dünyada çevremizde bir olumlu veya olumsuz bir gelişme olursa bu elbette gerçekleşmeleri etkileyecektir, bunda hiçbir şüphe yok.” yanıtını verdi.

Yılmaz, serbest kur rejiminin devam edeceğinin programda çok açık bir şekilde ifade edildiğini aktararak, “Dolayısıyla, hiç kimsenin kurla ilgili hedef koyması mümkün değil. Kurdaki gelişmeler serbest piyasa ortamı içinde döviz arzı ve talebini etkileyen birçok unsur çerçevesinde şekillenecek.” dedi.

“Cari açık, yatırımlar azaltılarak değil, tasarruflar artırılarak düşecek”

Dönem boyunca kademeli bir şekilde bu cari açığın düşmesini ve yüzde 2’ler civarına inmesini beklediklerinin altını çizen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Aynı süreçte tabii iç tasarruf oranlarımızın 1,6 altı puan, toplam iç tasarruflarımızın artmasını öngörüyoruz. Bunun anlamı şu. Türkiye kendi içinde daha fazla tasarruf yapacak. Yatırımlarını daha çok iç tasarruflarla karşılayacak. Dolayısıyla dış tasarrufa daha az ihtiyaç duyduğu bir dönem olacak. Dışarıdan gelen tasarruflarda daha çok rezervimizi artıracak inşallah.”

Belli bir düzeyin üstüne çıktığında cari açığın kalkınma sürecini sekteye uğratıcı bir hale geldiğine dikkati çeken Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Ama belli bir düzeye, aşağıya çektiğiniz zaman daha yönetilebilir. İşte dış sağlıklı, dış uzun vadeli dış finanslarla rahatlıkla finanse edilebilir bir noktada olduğu zaman kalkınma sürecinin önünde bir kısıt olmaktan çıkmış oluyor. Yüzde 2’ler civarında bir cari açık kesinlikle bir kısıt olmaktan çıkıyor. Yani büyüme sürecinde sürdürülebilir bir kısıt oluşturacak bir oran değil. Ama biz yine de iddiamızı koruyoruz. Cari fazlaya uzun vadede geçme yönünde politikalarımızı da devam ettireceğiz.”

Yılmaz, “Cari açığı düşürmek için yatırımınızı da azaltabilirsiniz, tasarrufunuzu da artırabilirsiniz, iki yolu var. Biz, yatırımları azaltarak değil, tasarruflarımızı arttırarak bu dengeyi iyileştiriyoruz. Dolayısıyla büyürken hem de cari açığımızı düşürmüş oluyoruz” ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliyer Bakanı Şimşek:
Programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin düzenlenen toplantıda şu açıklamaları yaptı:

*Dezenflasyon programına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın desteği tam; bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz

 • G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Ortadoğu’da yılsonuna kadar görüşülmedik yatırımcı bırakmayacağız
 • Programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacağına inanıyorum; Birleşik Arap Emirlikleri’nde sonuç yakın
 • Kur hedefimiz yok; OVP’de işin doğası gereği bir kur tahmini olması gerekiyor
 • İç talebin yeniden dengelenmesi ihtiyacı çok net; iç talep yavaşlayacak, yatırımlara ihracata çok güçlü destek vereceğiz
 • Önce rezervleri güçlendireceğiz, sonra kur korumalı mevduattan çıkış olacak
 • İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngörüyoruz; amaç sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak.

Erkan: Fiyat istikrarı ve finansal istikrar oluşuyor algısı sermaye hareketlerini devreye soktu

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan ise şu açıklamalarda bulundu:

 • Fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın beklenenden kötü olması, petrol baskılarının belirginleşmesi enflasyonu tahmin üst bandının (%62) üstüne taşıma ihtimalini artırdı
 • OVP için (enflasyonda) yukarı yönlü riskleri dikkate alan bir tahminle çıkmanın daha doğru olacağına karar verdik
 • Parasal sıkılaştma enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar devam edecek
 • Enflasyon hedef patikamıza 2024 içinde bir miktar gecikmeli oturma riski taşımasına rağmen 2024’te dezenflasyonu sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız
 • Parasal sıkışatmaya gerekli zamanda ve gerektiği ölçüde devam edeceğiz
 • Amacımız kur korumalı mevduat bakiyesinin şu an için yatay seyri; KKM’de sakin ama kararlı bir strateji ile ilerleyeceğiz
 • Dezenflasyon birinci önceliğimiz bundan taviz yok
 • Sistemin TL’ye dönme hızını kararlı ve kademeli şekilde yapacağız
 • Son dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar oluşuyor algısının sermaye hareketlerini devreye soktuğunu görüyoruz; bunun devam edeceğini öngörmekteyiz
 • Yatırımcıların Türkiye’ye olan iştahı yüksek, tahvil yatırımcısının ilgi artışını bekliyoruz
 • (Dünya Bankası kararı) doğru para ve maliye politikalarının eşgüdümü, kararlı ve istikrarlı bir Merkez Bankası ve güçlü bir OVP’ye verilen desteğin göstergesi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok