Türkiye

Gebze’de fabrikadaki rehine krizi 9 saat sürdü: Saldırgan yakalandı, rehineler kurtarıldı

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) İhsan Dede Caddesi’nde temizlik ve kişisel bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren uluslararası bir firmanın fabrikasında, bazı işçilerin silahla rehin alındığı ihbarı yapıldı.

Bunun üzerine olay yerine aralarında özel harekatçıların da yer aldığı çok sayıda polis ve jandarma ile sağlık ekibi sevk edildi.

Olay yerine gelen Vali Seddar Yavuz, ekiplerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Caddeyi trafiğe kapatan ekiplerin olaya ilişkin çalışması sürüyor, içeride rehin tutulan 7 işçinin yakınları da fabrika önünde bekledi.

Eşinin rehin alındığını söyleyen İsmet Zihni, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eşinin birkaç kez sosyal medya hesabından mesaj yazdığını anlattı. Zihni, şunları kaydetti: “Eşim, ‘İyiyiz bir şey yapmıyor. Sadece yaklaşanlara bir iki kere sıktı.’ dedi. Doğru yalan bilmiyorum. ‘Sağa sola ateş etti.’ dedi. Böyle bekliyoruz. Ben ilk başta eşimi bir kez aradım, bakmadı, sonra kardeşlerine mesaj atmış. Daha sonra aradım açtı, ‘İyiyim rehin alındık.’ dedi, kapattı hemen. Saat kaçta tam olarak rehin alındılar bilmiyorum. ‘Gazze’ye özgürlük’ diyormuş, ‘kapıları açın’ diyormuş.”

Saat 15.00’te elinde iki silahla çitlerden atlayarak giren İbrahim Y.’nin fabrikada, Türk ve Filistin bayrakları çizip “Kapılar açılacak. Gazze için ya musalla ya ölüm” yazdığı duvarın önünde elinde silah ve bedenine sardığı patlayıcı benzeri malzemelerle verdiği pozu yayınlandı.

Sosyal medyadan paylaşımlarını sürdüren saldırgan, eylenin dokuzuncu saatinde operasyonla etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı. Kurtarılan rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğu, saldırganın fabrikanın eski çalışanı olduğu açıklandı.

Rehineler düzenlenen operasyonla kurtarıldığı haberini alan işçilerin yakınları fabrika önünde büyük sevinç yaşadı.

Vali Yavuz: Müzakereler sonuç vermedi

Vali Seddar Yavuz, rehinelerin can güvenliğinin sağlanması, onlara zarar gelmemesi için titiz çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, “Bu nedenle de basın açıklaması tarzından özellikle uzak durduk. Hedefimiz öncelikle kardeşlerimizi sağ ve salimen oradan çıkarmaktı. Nitekim bu süreçte kıymetli emniyet mensuplarımız, istihbarat teşkilatımızla, olabilecek tüm bağlantılarını da değerlendirerek çalışma gerçekleştirdik. Daha sonra da rehinelerin hiçbirisine zarar gelmeksizin küçük bir operasyonla da etkisiz hale getirdik. Çünkü müzakereler sonuç vermedi” diye konuştu.

‘Rehinelerin sağlık durumları iyi’

“Kardeşlerimizin her birinin sağlık durumu iyi” diyen Yavuz şunları söyledi: “Bizatihi olay esnasında içerideydik. Rehinelerin hepsine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Biz Türkiye’nin huzurundan yanayız. Bu tür davranışları sergileyen herkesin karşısında önce biliyorsunuz hukuk işler. Güvenlik birimlerimiz üzerlerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirmiştir. Zanlı ihtiyaç için dışarı çıktığında operasyon gerçekleştirildi. Ona göre konuşlanmıştık. Alternatif bir takım çalışmalar yapmıştık. Hareket tarzını bir kez daha arkadaşlarla değerlendirdik. Kıymetli emniyet mensuplarımız, kahraman güvenlik güçlerimiz gerekli müdahaleyi yapmak suretiyle, rehinelere herhangi bir zarar gelmeyeceğine emin olduğumuz anda gerekeni yaptık.”

Zanlının iki silahının ve üzerinde düzeneklerin mevcut olduğunu bildiren Yavuz, bu konularda çok hassas davrandıklarını ve her ihtimali düşündüklerini dile getirdi.

Yavuz, şüphelinin ateş açıp açmadığı sorusuna, “Bizim operasyonumuzda herhangi bir ateş etme eylemine girişemedi. Arkadaşlarımız çok anlık bir hareketle etkisiz hale getirdi.” dedi.

Zanlının herhangi bir örgütle şu anada kadar bağının tespit edilemediğini kaydeden Yavuz, fabrikanın eski çalışanı olan şahsın operasyon sırasında yaralanmadığını da sözlerine ekledi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok