Türkiye

Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Cinayetin faili olarak belirlenen o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast, 1 gün sonra Samsun Otogarı’nda yakalandı.

Olaydan 4 gün sonra tutuklanan Samast, geçen şubatta cezasını çektiği Kandıra F Tipi cezaevinden Bolu F Tipi cezaevine nakledildi.

16 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast’ın bir  yıl önce iyi halinden dolayı koşullu salıverme kapsamında cezası dolunca cezaevi yönetimi tarafından deneme aşamasında olduğu öğrenildi.

Kişisel gelişimi için yapılan gözlemlerde iyi hali olduğu gözlenen Samast’ın, koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliyesine karar verildi.

Bolu F Tipi cezaevinden akşam saatlerinde çıkan Samast’ı dışarıda ailesi karşıladı.

Samast’ın tahliyesine tepkiler

Özgür Özel: Sözün bittiği yerdeyiz

KKTC’de bulunan CHP lideri Özgür Özel, Hrant Dink davası devam ederken Ogün Samast’ın tahliye edilmesiyle ilgili şunları söyledi: “Akıl alır gibi bir şey değil. 16 yıldır tutuklu, yok iyi hali varmış, bilmem nesi varmış. Bu kadar canice bir cinayet işleyenin ne iyi hali olabilecek?

Demek ki hepimizin gözü önünde bir cinayet. Sadece bir cinayet değil, yani cinnet halinde yapılmış değil. Tasarlanmış, planlanmış, birileri tarafından görevlendirilmiş, gitmiş, takip etmiş, tatbikat yapmış.

Ve Türkiye’de Ermeni Cemaati’ne karşı yapılmış olan inanılmaz bir haksızlık. Bir kanaat önderinin düşüncelerinden dolayı susturulması çok şüpheli bir durumdu zaten.

Demek ki Ogün Samast’ı birileri koruyup kolluyor. Cinayet sonrasında bayrak önünde fotoğraf çektirenler vardı. Demek ki o fotoğraf çektirenler ya da onu azmettirenler günü geldiğinde onu ömür boyu durması gerektiği o delikten çıkarmasını bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa bundan sonra adaletin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır.”

Kılıçdaroğlu: Kurşun sıkanlar dışarıda

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tahliyenin ardından şu paylaşımı yaptı: “Milletin oyuyla seçilmiş milletvekilini, yasaya aykırı bir biçimde cezaevinde tutmak için ‘yargı krizi’ çıkaranlar, katilleri serbest bırakıyor. Kardeşliğimize kurşun sıkanlar, kadınlara, çocuklara kasteden ‘iyi halliler’ dışarıda; gazeteciler, siyasetçiler içeride… ‘Aslanım benim, aferin Erdoğan…’”

Nedim Şener: ‘Yüreklerde yeni yaralar açacaktır’

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener: “FETÖ’nün amaç ve hedefleri doğrultusunda cinayet işlemekten; 26 Mart 2021’den beri hakkında İstanbul C.Savcılığı’nda “örgüt üyeliği” (TCK 314/2) ve “Örgüt adına suç işlemek (TCK 220/6) soruşturmaları varken, infaz hükümlerinden yararlanarak şartlı tahliye edilmesi Hrant Dink için adalet arayanların yüreklerimde yeni yaralar açacaktır.”

Erkan Baş: Haklı olanlar, iyi insanlar, susmayın

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Yaşadıklarımız hukukla, yasayla, Anayasa ile filan anlatılamaz. Aklı olan, vicdanı olan herkes bi tarafta dümdüz kötü olanlar karşımızda, bu kadar net! Haklı olanlar örgütlenip güç olmazsa, dur demezse örgütlü kötülük saldırıyor. Haklı olanlar, iyi insanlar, susmayın!” açıklaması yaptı.

Agos gazetesi: Yargıtay, “örgüt üyeliği”ni zamanaşımına soktu; böylece Samast ek bir ceza almadı.

İsmail Saymaz: Can Atalay ve Gezi Parkı tutukluları ile gazeteci Barış Pehlivan içeride, gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast dışarıda…

Kadri Gürsel: Ülkenin ne halde olduğunun özeti: Can Atalay, Osman Kavala, Çiğdem Mater içeride katil Ogün Samast dışarıda

Murathan Mungan: Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi’nin düzenlediği “Cezasızlık Sempozyumu”nun ikinci gününde yapacağım açılış konuşmasını hazırlıyordum ki, bugün Ogün Samast tahliye edilmiş… Adalet cüppesini çıkarmış, beresini giymiş.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok