Türkiye

İstanbul İl Seçim Kurulu’ndan Beykoz kararı: Oylar yeniden sayılacak

İstanbul İl Seçim Kurulu, CHP’nin kazandığı Beykoz’da oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

AK Parti’nin başvurusunu değerlendiren İl Seçim Kurulunun kararında, “Beykoz İlçe Seçim Kuruluna sunulan dilekçe ile sandık sonuç tutanaklarının bir kısmında geçersiz oyların geçersizlik sebebinin yazılmamış olduğu, bir kısmında geçersizlik sebebinin tasnif edilmediği veya muğlak ibarelerin yazıldığının belirtilmesi, Beykoz İlçe Belediye Başkanlığı seçimini kazanan aday ile ikinci aday arasındaki oy farkının geçici birleştirme tutanaklarına göre 1433 olduğu, geçersiz oy sayısının ise iki aday arasındaki oy farkının üzerinde 5 bin 167 olması hususları değerlendirildiğinde, oyların yeniden sayılması istemine ilişkin itirazın gerekçesiz ve soyut olduğu yönündeki İlçe Seçim Kurulu kararının yerinde olmadığı” belirtildi.

İstanbul İl Seçim Kurulu, seçim sonuçlarının tam ve doğru şekilde belirlenmesi amacıyla, Beykoz İlçe Seçim Kurulunun verdiği ret kararını kaldırarak, ilçe belediye başkanlığı oy pusulalarının yeniden sayılmasını kararlaştırdı.

Bu karara göre, ilçe belediye başkanlığı oy pusulaları Beykoz İlçe Seçim Kurulunda yeniden sayılacak.

Gaziosmanpaşa’da da oylar yeniden sayılıyor

Gaziosmanpaşa’da CHP adayı Hakan Bahçetepe oyların yüzde 40,45’ini alarak birinci oldu. Mevcut belediye başkanı ve AKP’nin adayı Hasan Tahsin Usta ise oyların yüzde 40,12’sini aldı. İki aday arasındaki oy farkı ise sadece 879. AKP seçim sonuçlarına itiraz etti. Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu bu kararı kabul etti ve oyların sayılmasına karar verdi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok