Türkiye

Kimliklendirilen ev hayvanlarının sayısı 2 milyonu aştı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ev hayvanlarının kimliklendirilmesi çalışması kapsamında 2021’den bu yana kimliklendirilen ev hayvanı sayısı 2 milyon 31 bin 112’ye ulaştı.

Ev hayvanı sahipleri, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında hayvanlarını kimliklendirerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kaydettiriyor.

PETVET’e hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri giriliyor. Ayrıca aşı, sahip değişikliği, kayıp ve hayvana yapılan operasyon bilgileri de sistemde kayıt altında tutuluyor.

Kedi sayısı 1 milyon 209 bini aştı

Düzenleme kapsamında ev hayvanı sahipleri, kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirmekle yükümlü. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021’den bu yana kimliklendirilen ev hayvanı sayısı 1 milyon 209 bin 672’si kedi, 821 bin 400’ü köpek, 40’ı gelincik olmak üzere 2 milyon 31 bin 112’ye ulaştı.

Sistem çerçevesinde kedi, köpek ve gelinciklere deri altı mikroçip uygulanıyor ve bunlar el terminali aracılığıyla okunabiliyor.

Böylece sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminaliyle okunarak tespit edilebiliyor. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm aşıları kayıt altına alınıyor.

Yeni doğan hayvanlar için ne yapılmalı?

6 aylık yaşa kadar olan ev hayvanlarının sahiplerinin, il/ilçe müdürlüklerine ya da serbest veteriner hekimlere başvurmaları durumunda, kimliklendirme ve kayıt işlemleri yapılabiliyor.

Öte yandan, geçen yıl il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden beyanname alan ancak kimliklendirme işlemini yaptıramayan ev hayvanı sahipleri, almış oldukları beyannamelerle, cezai işleme maruz kalmadan hayvanlarını kimliklendirebiliyorlar.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok