Türkiye

MASKO’da sel sonrası: İhracat düşecek, fiyatlar artacak!

İstanbul Başakşehir’deki MASKO mobilyacılar sitesi de 5 Eylül’de yaşanan sel felaketinden etkilendi.

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, sel nedeniyle ciddi oranda ihracat yapan 778 mağazanın 40’ının ağır hasar gördüğünü belirterek MASKO’nun ihracatında %20 düşüş yaşanacağını söyledi.

Mutlu şöyle konuştu:

“Ülke ekonomisine çok ciddi ihracat yaparak döviz getiren firmalar selden zarar gördü. Mağaza başına zarar ilk tespitlere göre 4-5 milyon lira. Mobilya kenti bütün dünyaya ihracat yapıyor. Ülke ihracatının yaklaşık yüzde 10’u MASKO’dan sağlanıyor. Bizim aldığımız hasar yüzde 20 olduğu için MASKO’nun ihracatında 2-3 aylık periyotta yüzde 20 düşüş yaşanacaktır.”

MASKO’nun tamamının selden etkilendiği düşünülse de 20 sokak ve 778 mağazası olan sitenin yalnızca 1 sokağındaki 40 mağaza ağır, 20 mağaza ise hafif hasarlı.

Mutlu, sitedeki diğer mağazaların ticarete devam etmesine karşın ‘MASKO’nun tamamında sel etkisi’ var algısının tüketiciyi talepte tereddüt ettirdiğini bunun da MASKO’nun tamamına zarar verdiğini söyledi.

Selden zarar gören mağazaların toparlanmak için 2-3 aylık bir sürece ihtiyacı olduğundan iç pazarda ciro kayıpları yaşamaları beklense de sektörde sel kaynaklı bir fiyat artışı beklenmiyor.

Mutlu, sel kaynaklı bir fiyat artışı yaşanmayacağını belirtirken enflasyon sebepli sürekli maliyet artışları yaşandığını, 6 ayda bir personel zamlarının ve emtia zamlarının maliyete yansıdığını bu sebeple fiyat artışları yaşandığını belirtti.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç de MASKO’daki sel sebebiyle fiyatlara yansıma olmayacağını ancak maliyette bir artış yaşanırsa o zaman fiyatlara yansıyacağını söyledi.

Talep zaten düşüktü

Fiyat artışları sebebiyle sektörde yaklaşık 1 yıldan fazla bir süredir talepte düşüş yaşandığını belirten Mutlu, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle mobilya alacak vatandaşların beklemede kaldığını ifade etti.

1 yılı aşkın süredir iç pazarda talepte düşüş yaşadıklarını belirten Mutlu, “Fiyat artışları alım talebini düşürdü. Mobilya tüketimi geri planda bırakılıyor. Alım gücü düştüğü için de acil alım yapmak isteyenler hariç genel tüketicinin şu anda alım yapmaması pazarda düşüşe neden oluyor” dedi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok