Dünya
DünyaEkonomi

UAEA Başkanı, Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili endişelerim sürüyor

UAEA heyetiyle Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılan ziyaretin ardından Ukrayna ordusunun kontrol ettiği bölgeye geçen Grossi, burada basına açıklamalarda bulundu. Grossi, kendisiyle birlikte teftişi yapan heyetin bir kısmının pazar veya pazartesi gününe kadar santralde kalacağını bildirdi.

UAEA Başkanı, “Hiç bir yere gitmiyoruz. UAEA heyeti orada. Santralde görevinin başında. Tesiste kalan heyet üyeleri durumun tarafsız, teknik olarak sağlıklı bir değerlendirmesini yapacak. “ dedi.

Etrafından yoğun çatışmaların sürdüğü santralle ilgili endişelerini dile getiren Grossi, “Endişeliydim. Endişeliyim ve daha istikrarlı, daha öngörülebilir bir duruma sahip olana kadar. endişeli olmaya devam edeceğim.” ifadesini kullandı.

UAEA heyeti, radyasyon sızıntısı riskini değerlendirmek üzere Rus ordusunun kontrolündeki Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ne bugün öğle saatlerinde ulaşmıştı.

Bölgede devam eden çatışmalar, heyetin Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaşmasını bir süre geciktirmişti.

Heyetin ziyaretinin gecikmesinden dolayı Rusya ve Ukrayna yaptıkları açıklamalarda karşılıklı olarak birbirlerini suçlamıştı.

Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom Energoatom, gün içinde Rus bombardımanı yüzünden santralde faaliyet gösteren iki reaktörden birinin kapatıldığını aktardı.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

Altı nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok