Dünya
DünyaEkonomi

UEA Başkanı’ndan ‘Moskova’nın enerji geliri yanıltmasın’ uyarısı: Rusya boşa gaz yakmayı sürdürecek

Norveç’in Stavanger şehrinde düzenlenen ONS 2022 Uluslararası Enerji Konferansı’nda konuşan Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, Rusya’nın enerji gelirlerinin artışının olumlu bir durum olarak yorumlanmasına karşı çıkarak “Bence bu, duruma miyop bir bakış. Rusya stratejik enerji ortaklarını kaybetti. Moskova, dünyadaki müşteriler arasında büyük güven kaybetti. Gelirlere bakarak düşülen bir yanılgı var. Rusya, enerji savaşını kazanmıyor” açıklamasında bulundu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA DAHA FAZLA GAZ YAKACAK’

Bloomberg’de yer alan habere göre; Rusya’nın 2030’a kadar 30 milyar metreküplük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kapasitesini aktif etmesinin artık olanağı olmadığını vurgulayan Birol, “Doğal gaz depolarının dolduğunu görüyoruz. Rusya’nın depoları doldukça önümüzdeki aylarda Moskova’nın daha fazla gaz yaktığını göreceğiz” ifadelerini kullandı.


Fatih Birol

Birol, enerji piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonrasında temiz enerji için geç kalındığına dair endişe oluştuğuna işaret ederek, “Kuraklık söz konusu. Fransa’daki nükleer santrallerin yarısı operasyonel durumda değil. Bu krizin temiz enerji seçeneklerine yönelmekte geç kalmayla bir ilgisi yok.” dedi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok