Ekonomi
EkonomiFinans

Yılın İlk Haftasında Neler Yaşandı?

Küresel piyasalar, yeni yılın ilk işlem gününe ABD 10 Yıllık Tahvil Faizlerindeki yükselişin etkisiyle satış baskısıyla başladı. Hafta başında tahvil faizlerinin 1.64 seviyesine yükselmesiyle ons altın başta olmak üzere birçok üründe değer kayıpları yaşandı. Altında düşüşü etkileyen faktörler arasında, FED’ in Mart’ ta faiz artırımına gidebileceği ihtimali ve tahvil faizlerindeki yükselişler yer alıyor. 2021 senesini 1829 seviyesinde tamamlayan altında, sert geri çekilmeler yaşandı. Şahin tonda olan FOMC tutanaklarında FED’ in daha erken faiz artırımına gidebileceği ihtimali, piyasalarda sert satışları meydana getirdi. FOMC sonrası, ABD Borsaları karışık seyretti, Nasdaq sert geri çekilmeler yaşarken DowJones ve S&P500 yükselişler yaşadı.    

Yurtiçinde TÜFE-ÜFE verilerini takip ettik. Son 19 yılın zirvesini gören TÜFE %36.08 olarak açıklanırken, ÜFE ise %79.89 seviyesine yükseldi. ÜFE-TÜFE arasındaki farkın ciddi boyutlara geldiğini görmekteyiz. Faizin sebep, enflasyonun sonuç olduğu görüşünün savunulmasından dolayı faizlerde indirimin yapılması ve enflasyonun artmasına neden olurken, kurdaki yükselişleri daha da ivmelendiriyor. Hafta başından beri 13.00 TL civarında bulunan kur seyrini koruyarak 13.85 seviyesi civarında bulunuyor.

Avrupa Bölgesi’nde Enflasyon Aralık ayında Avrupa Merkez Bankası’nın yükselişin geçici olduğu görüşünün aksine rekor tazeleyerek, Aralık’ta yıllık yüzde 5 arttı. AMB Başkanı Christine Lagarde geçen ay enflasyonun bir süre daha yüksek seyredeceğini, daha sonra yüzde 2’lik hedefe ulaşılacağını belirtmişti. Lagarde fiyat artışına en doğru tepkinin faiz artışı olmayacağını ifade etmişti.

Piyasalarda radarında olan Tarım Dışı İstihdam verisi bugün beklentilerin oldukça aşağısında 199 bin olarak açıklandı. Omikron varyantının istihdam piyasasında etkisini henüz hissettirmemesine rağmen TDİ’ deki düşüş beklentini yarısını karşılayabilecek potansiyelde açıklandı.   İşsizlik Oranı ise %3.9 olurken, saatlik kazançlar aylık % 0.6, yıllık %4.7 olarak açıklandı.  İşsizlik Oranındaki gerileme ve saatlik kazançlardaki artışın yükselmesi, olumlu bir durum. TDİ’nin beklentilerin altında kalması, İşsizlik Oranının ve Saatlik Kazançlarının beklentilerden iyi olarak açıklanması, Dolar endeksini 96.260 seviyesine taşıdı. Dolardaki yükselişle beraber  EURUSD paritesi 1.13 seviyesi aşağısında gerilerken, ons altın ise 1782 seviyesine kadar düşüşler yaşadı.

Kripto paralarda tansiyon durmuyor. Lider kripto para birimi Bitcoin ise düşüşlerini sürdürmeye devam ediyor. Dar bant aralığını kırarak 40900 seviyesine gerileyen Bitcoin, düşüş seyrini korumaya devam ediyor. Ethereum ise sert kayıplarına ara vermeden devam ediyor. 3000 seviyesine kadar gerileye, coinde düşüşlerin devam ettiğini görmekteyiz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler