Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

ABD enflasyon bilgileri öncesinde düşen dolar altına bedel kazandırdı

Müellif – Gina Lee

Investing.com – ABD enflasyon bilgileri öncesinde dolardaki zayıflamanın dayanağı ile altın Salı günü Asya’da yükseldi.

Altın vadeli süreçleri %0,36 artışla 1.805,25 dolara ulaştı. Olağanda altınla karşıt taraflarda hareket eden dolar Salı günü paha kaybetti. 10 yıllık Hazine getirileri, yaklaşık iki yılın doruğu olan %1,808 puandan %1,778 puana geriledi.

DailyFX stratejisti Margaret Yang, Reuters’e yaptığı açıklamada “Hem dolarda hem de 10 yıllık Hazine getirilerinde görülen düşüş, altın fiyatlarını destekliyor lakin piyasaların bu yıl hâlâ dört faiz artışı beklediği gerçeği, artış tarafındaki potansiyeli sınırlıyor.” dedi.

Yatırımcılar ABD Fed Lideri Jerome Powell’ın, ikinci periyot başkanlığı için atamasının onaylanacağı ABD Senato Bankacılık Komitesi önündeki sunumunu bekliyor. Açıklamalarda para siyasetinde sıkılaşma takvimi ve temposu ile ilgili ipuçları aranacak. Lael Brainard da Fed’in lider yardımcılığı için Perşembe günü komite önünde olacak.

J.P. Morgan ve Deutsche Bank’ın (DE:DBKGn) yanı sıra Goldman Sachs Group Inc.) da bu yıl Fed’den dört faiz artırımı bekliyor.

Yang, “Piyasalar çekirdek enflasyonda yıllık %5,4 büyüme bekliyor ve sayılar bu kestirimi aşarsa doların daha da yükselip altında düşüş yaşandığını görebiliriz. Lakin enflasyon oranı beklentilerin altında kalırsa bu, altına biraz nefes aldırabilir.” dedi.

Data cephesinde ise Çarşamba günü ABD’nin TÜFE raporu ve Fed’in Bej Kitabı, Perşembe günü ÜFE raporu bulunuyor.

Asya Pasifik’te Çin, Çarşamba günü TÜFE ve ÜFE raporunu paylaşacak. Öte yandan Avustralya’nın perakende satışları Kasım ayında aylık %7,3 büyürken ticaret istikrarı 9,423 milyar Avustralya doları olarak gerçekleşti.

Başka değerli metallerden gümüş %0,4 yükselirken platin %1 ve paladyum %0,5 artış kaydetti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler