Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

ABD’deki güçlü talebin OPEC+ belirsizliğini dengelenmesi ile petrol fiyatları toparlandı

Yazar – Ambar Warrick 

Finanskolik – ABD ham petrolünün istikrarlı olduğunu talebini gösteren verilerin, OPEC+ tarafından potansiyel üretim kesintilerine ilişkin belirsizliği dengelemesiyle petrol fiyatları Perşembe günü son kayıplarını telafi ederek biraz yükseldi.

Brent petrol %0,5 artışla 95,31 dolara yükselirken WTI %0,4 düşüşle 89,22 dolara geriledi. Her iki sözleşme de Çarşamba günü yaklaşık %3 oranında düştü ve haftalık bazda 4 ila 7 dolar arasında daha düşük işlem görüyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresinin verileri, geçen hafta ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu gösterirken benzin stokları üst üste dördüncü hafta düşüş gösterdi. ABD ayrıca yerel talebi ve ihracat talebini karşılamak için Stratejik Petrol Rezervi’nden sürekli olarak petrol çekiyor.

Benzin talebinin, Rusya-Ukrayna çatışmasından önce gördüğü seviyelere ulaşan toptan satış fiyatlarındaki düşüş sayesinde daha da artması bekleniyor.

Ancak ABD’de benzin talebi toparlanırken özellikle Asya’daki büyük ithalatçılarda ekonomik büyümenin yavaşlaması ham petrol talebine ilişkin şüphe yaratıyor.

Arz cephesinde ise bir Reuters raporuna göre OPEC + üyeleri, grup lideri Suudi Arabistan’ın yakın zamanda fiyatları desteklemek için potansiyel üretim kısıtlamalarını işaret etmesine rağmen herhangi bir potansiyel arz kesintisi konusunda henüz tartışmaya başlamadı.

Örgüt ayrıca yükselen enflasyon ve faiz oranlarının ham petrole yönelik istikrarlı talebe büyük şüphe düşürdüğünü düşünüyor. Dünya genelinde hızla yükselen enflasyon oranları, bu yıl büyük ekonomilerdeki ham petrol talebini ciddi ölçüde azalttı.

Yatırımcılar şimdi 5 Eylül’de yapılacak OPEC+ toplantısından daha fazla ipucu elde etmeyi bekliyor. OPEC+ 2022 petrol fazlası tahminini yine de düşürdü ancak bu hareketi güçlü talep yerine zayıf üretime bağladı.

Çarşamba günü ABD, Kudüs’ün şiddetle karşı çıktığı İran Nükleer Anlaşması konusunda İsrail ile görüşmelere başlayarak fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı. Tahran, anlaşmanın imzalanması konusunda Washington’dan daha güçlü garantiler, özellikle de Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının ülkedeki bildirilmemiş tesislere yönelik incelemelerini sonlandırmasını istiyor.

Anlaşmada ilerleme kaydedildiğine dair haberler Ağustos ayı boyunca petrol fiyatlarına darbe vurmuştu.

Güncel Haberler