Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

ABD’nin son enflasyon datalarının akabinde altın düşüş yaşadı

Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşadı lakin bir evvelki seansta gördüğü son bir haftanın en yüksek düzeyine yakın süreç görmeye devam etti. ABD enflasyon datalarının, daha süratli bir faiz artırımına gereksinim duyulduğunun altını çizmesiyle ABD doları ve Hazine getirileri düşüş gösterdi.

Altın vadeli süreçleri %0,07 düşüşle 1.826,05 dolar olurken dolar artış yaşadı.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri, hafta başında gördüğü iki yılın tepesinden geri çekildi.

Çarşamba günkü bilgiler, ABD’nin çekirdek TÜFE oranının Aralık ayında aylık %0,6 ve yıllık %5,5 büyüdüğünü gösterdi. TÜFE 1982’den beri gördüğü en süratli tempoyla yıllık %7 artarken aylık %0,5 yükseliş yaşadı.

ABD ÜFE dataları gün içinde paylaşılacak.

Beklenenin üzerinde gelen enflasyon dataları, Fed’in 2022 Mart toplantısında bir ve yılın kalanında üç kere faiz artıracağına dair beklentileri güçlendirdi.

Beklentileri destekleyen öteki gelişme, St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın Wall Street Journal’a yaptığı açıklamalar oldu. Bullard, yüksek enflasyon nedeniyle 2022 yılında dört faiz artırımının gerekli olabileceğini söyledi. Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ve Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de 2022 Mart ayında faiz artışı bekliyor.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker ve Chicago Fed Lideri Charles Evans gün içinde konuşma yapacak. New York Fed Lideri John Williams’ın konuşması ise yarın.

Lael Brainard’ın Fed lider yardımcılığı için yapılacak ABD Senato Bankacılık Komitesi oturumu da bugün gerçekleşecek.

Asya’da Kore Merkez Bankası, yarın siyaset kararını bildirecek.

Öte yandan Çarşamba günü Zimbabve Merkez Bankasının paylaştığı bilgilere nazaran Zimbabve’nin altın üretimi 2021 yılında 55,5 artış gösterdi.

Başka değerli metallerden gümüş ve platin %0,1 artarken paladyum %0,2 paha kaybetti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler