Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Altın, Fed tutanakları öncesinde ufak artışlar yaşadı

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – ABD Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar paylaşılmadan evvel altın bugün Asya’da yükseldi. Yatırımcılar tıpkı vakitte dünya genelinde artan olay sayılarına karşı faizlerin beklenenden daha erken artırılma mümkünlüğünü da tartıyor.

Altın vadeli süreçleri %0,03 artışla 1.815,15 dolar olurken dolar düşüş yaşadı.

Fed Aralık toplantısının tutanaklarını paylaşacak. Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari’nin, enflasyonu düşürmek ismine 2022’de iki faiz artırımını desteklediğini söylemesiyle artık gözler, Perşembe ve Cuma olmak üzere iki farklı aktiflikte konuşma yapacak olan St. Louis Fed Lideri James Bullard ve San Francisco Fed Lideri Mary Daly’ye çevrildi.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri, Fed’in faiz artıracağı beklentileri üzerine Salı günü bir ayın tepesini gördü. Birebir gün federal fon oranı vadeli süreçleri, Mart ayına kadar çeyrek puanlık sıkılaşma talihini yaklaşık %66 ile fiyatlandırırken yatırımcılar, bu senaryonun Mayıs’a kadar gerçekleşme mümkünlüğünü %100 olarak fiyatlandırıyor.

Koronavirüs cephesinde Omicron, hadiselerde artışa yol açmaya devam ediyor. Reuters’e nazaran Pazartesi günü ABD’de yaklaşık 1 milyon yeni olay görülmesi ile global bir rekor kırıldı.

Başka yandan ABD’de Salı günü paylaşılan datalar, ISM imalat PMI okumasının Aralık ayında 58,7 puanla beklenenden düşük olduğunu ve JOLTs iş imkanları anketi, Kasım ayında 10,562 milyon açık konum bulunduğunu gösterdi.

Çin ise Caixin hizmet PMI verisini Perşembe günü paylaşacak.

Başka değerli metaller ortasında gümüş %0,1 düşerken paladyum %0,1 yükseldi ve platin 971,21 dolarda değişmedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler