Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Altın, Fed’in faiz artırımları öncesinde üç haftanın en düşük düzeyine yakın

Gina Lee

Investing.com – Yatırımcılar ABD’nin son istihdam raporunu değerlendirip gözünü enflasyon datalarına çevirirken Pazartesi günü altın Asya’da düşüş gösterdi.

Altın vadeli süreçleri, Cuma günü 1.782,10 doları gördükten sonra %0,35 düşüşle 1.791,05 dolara geriledi.

Geçen hafta paylaşılan tutanaklardaki Fed’in şahin duruşunu takiben ABD’nin hazine getirileri yükseldi.

Cuma günü ABD’nin Aralık ayı istihdam raporu paylaşıldı ve tarım dışı istihdam 199.000 ile beklentilerin altında kalırken işsizlik oranının %3,9 ile beklenenden düşük olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar artık TÜFE ile birlikte enflasyon bilgilerini bekliyor. Öte yandan Çin de Çarşamba günü TÜFE ve ÜFE datalarını paylaşacak.

Fed fon vadeli süreçleri, Fed’in Mart ayında faiz artırımı için %90 ve Haziran ayında ikinci bir artırım için %90 üzerinde bir mümkünlük ile fiyatlanıyor. Banka ayrıyeten varlık alımlarını daha süratli bir tempoda azaltabilir.

Bu hafta Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Kansas City Fed Lideri Esther George, St. Louis Fed Lideri James Bullard, Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Chicago Fed Lideri Charles Evans ve New York Fed Lideri John Williams konuşma yapacak.

ABD-Rusya ortasında Ukrayna’yla ilgili tansiyonlar de yatırımcıların radarında olacak. Görüşmeler, iki tarafın uzlaşmaktan çok uzak olduğunu ve silahlı çatışma riskinin arttığını gösteriyor.

Fizikî altına yönelik artan iştah, Hintli bayilerin geçen hafta fiyat artırmasına yol açarken yaklaşan Ay Yeni Yılı, Singapur’daki satış görünümünü canlandırdı.

Öbür değerli metallerden gümüş 22,29 dolarda sakin kalırken platin %0,1 yükseldi ve paladyum %0,3 düşüş gösterdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler