Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Altın, Fed’in politika kararı öncesinde az da olsa yükseldi

Yazar – Gina Lee

Investing.com – Salı sabahı Asya’da altın yükseldi ancak pek değişmedi. Yatırımcılar Fed’in, faiz oranlarıyla ilgili son kararının ne olacağını görmeyi beklerken Doğu Avrupa’daki jeopolitik gerilimlerle ilgili endişeler, güvenli liman altını destekledi.

Altın vadeli işlemleri %0,01 artışla 1.841,80 dolar oldu.

Ukrayna konusunda ABD-Rusya arasındaki gerilimler devam ediyor. ABD 8.500 askeri yüksek alarm durumuna geçirdi. Ayrıca İngiltere de Ukrayna büyükelçiliğindeki bazı personeli ve onlara bağlı kişileri geri çekeceğini söyledi. Bir gün öncesinde de ABD, kendi büyükelçiliğindeki diplomatların aile üyelerine ülkeyi terk etme talimatı vermişti.

ABD hisseleri dalgalı bir seansın ardından dün günü artış eğilimiyle bitirdi. Seansın sonlarında yaşanan büyük satışlar ve bunu takip eden indirim avı, endeksleri pozitif bölgeye itti. 10 yıllık Hazine getirileri bir haftanın en düşük seviyesine indi.

Yatırımcıların ilgisi şimdi Fed’in, Çarşamba günü iletilecek olan politika kararında. Bankanın, Mart ayında 25 baz puanlık bir faiz artışına işaret edeceği düşünülüyor.

Kanada Merkez Bankası da kendi kararını Fed’le aynı gün paylaşırken Güney Afrika Merkez Bankası Perşembe günü bildirecek.

Diğer yandan Sudan Cumhuriyeti, temel malların ithalatını karşılamak için altın ihracatı kullanımını destekleyecek. Ülke, bir darbenin ardından yaşanan ekonomik gerilemenin ortasında dış yardım olmadan yeni bir 2022 bütçesine girişiyor.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,8, paladyum %0,6 ve platin %0,7 düşüş yaşadı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler