Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Altın Nefes Almaya Çalışıyor

Geçtiğimiz hafta içinde FOMC tutanaklarında yer alan şahin tonlu söylemler ve faiz artırımının daha erken gelebileceğine dair sinyaller, ons altında sert kayıplara yol açmıştı. Ons altın, FOMC tutanakları ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişe geçmesiyle 1785$ seviyesine kadar geri çekildi.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam verisini takip ettik. Tarım Dışı İstihdam verisi, beklentilerin aşağısında 199 bin olarak açıklandı. İşsizlik oranı beklentilerden iyi %3.9 olarak açıklandı. Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası, dolar endeksinin zayıflaması ve ABD tahvillerindeki yükseliş ile ons altın, düşüşlerini devam ettirdi. FOMC tutanaklarında şahin tonlu söylemler ve faiz artırım vurgusu sonrasında, Goldman Sachs ve JPMorgan ABD ‘ den bu yıl için 4 faiz artışı beklediklerini ifade ettiler.

ABD FED Başkanı Jerome Powell’ın, ikinci dönem başkanlığı için atamasının onaylanacağı ABD Senato Bankacılık Komitesi önünde bugün TSİ 18.00’ de konuşma yapması bekleniyor. Powell’ın konuşmasında para politikasında sıkılaşma takvimi ve ekonomik patika ile ilgili ipuçları aranabilir.

Yarın ABD kanadında TÜFE verisini takip edeceğiz. TÜFE verisi öncesinde, dolar endeksinin bir miktar zayıf kalması ve ABD tahvil faizlerinin bir miktar geri çekilmesiyle ons altında bir miktar toparlanmalar görüldü. ABD’ de TÜFE’nin, beklentileri aşması halinde dolarda yükseliş hareketliliği, ons altında ise düşüş eğilimi görebiliriz. Ancak enflasyon oranı beklentilerin aşağısında kalırsa bu durumda, ons altında yukarı yönlü hareketlenmeler görebiliriz.

Değerli metal, ABD verileri öncesinde toparlanma eğilimi içinde olsa da FED’ in 2022 senesi içinde 4 faiz artırımına gidebileceği ihtimali, ons altında yükseliş hareketliliğini sınırlı kılabilir.

Zayıf veri akışı nedeniyle risk iştahı bir miktar zayıf seyrediyor. Yaşanabilecek gelişmeler doğrultusunda, ons altının 1800$ seviyesi üzerinde hareketlenmesi, yukarı yönlü hareketlenmelerin devam etmesini sağlayabilir. Ancak değerli metalin, 1800$ seviyesinin aşağısında fiyatlanmasını aşağı yönlü riskleri arttırabilir.  

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler