Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Altın, tahvil baskısıyla düşüş yaşıyor

Investing.com – 2021’i 1.829 dolar düzeyinde kapatan ons altın, 2022’nin birinci süreç günü 33 dolar gerileyerek yıla düşüşle başladı. Fiyat bugün en yüksek 1.808 doları görmesinin akabinde 1.798 dolara geriledi.

Altın fiyatlarında bu hafta ABD 10 yıllık tahvil faizinin baskısı tesirli oluyor. Faiz dün %,1,52 düzeyinden %1,64’e yükselmesinin akabinde bugün de %1,66’ya çıkarak 24 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gördü. ABD Dolar Endeksi ise bu hafta %1’e yakın yükselişle 96,47 düzeyine yükseldi.

ABD tahvillerinin yükselişe geçmesinde enflasyon beklentileri tesirli oluyor. Kasım’da tesirini artıran omicron varyantının iktisada olan tesirlerine dair birinci datalar bu hafta açıklanacak ve PMI tarafında yıl içi en düşük düzey görüldü. İstihdamdaki durum ise Cuma günü izlenecek. Fakat ekonomik yavaşlamanın enflasyonu daha da artıracağı, buna bağlı Fed’in de gecikmeden Mayıs’ta birinci faiz artışı yapacağı beklentileri kuvvetlendi.

Ons altın 2021’i %6’ya yakın düşüşle kapatmasının akabinde yeni yılın birinci haftasında %1,5 geriledi. Fiyatta 1.780 dolar düzeyi dayanak olarak görülürken 1.800 dolar tabanının korunması halinde ise 1.833 dolar en yakın direnç olarak izleniyor. Haftanın devamında olumlu datalara ek olarak tahvillerdeki yükseliş altında baskıyı artırabilir.

Müellif: Necdet Erginsoy

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler