Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Altındaki düşüş yerini yükselişe bıraktı

Investing.com – 2022’ye düşüşle başlayan ons altın, dün 1.798 dolar düzeyine inmesinin akabinde gelen reaksiyon alımlarıyla günü yükselişle tamamladı. Fiyat bugün 1.820 dolar düzeyine çıktı.

Altının düşüş yaşamasında tesirli olan ABD 10 yıllık tahvil faizindeki artış bugün yerini sakin bir seyre bıraktı ve altın da bugün kayıplarını telafi ediyor.

Bu akşam açıklanacak FOMC tutanaklarında Mart ayında tahvil kısıtlamanın bitmesiyle yıl içi birinci faizi artışının sinyalinin verilmesi bekleniyor. Piyasalar Mayıs ayında birinci faiz artışının yapılmasını beklerken bu sürece kadar enflasyondaki değişim belirleyici olacak.

Ons altın istikrar bölgesini 1.800 dolar civarına taşırken son haftalardaki yükseliş atakları 1.835 dolar yakınında ivme kaybediyor. Haziran ayında Fed’in şahin tarafa geçmesi ile düşen ons fiyatında uzun mühlet 1.835 dolar direnci korundu, lakin Kasım ayında fiyat 1.877 dolara süratli bir yükseliş yaşadı. Bu yükselişin düşüşü de tıpkı süratte olurken ortalama süreç bölgesi 1.800 dolar civarında oldu. Hasebiyle gelecek alımlarda direnç noktası yakından izleniyor.

Onsta 1.800 dolar civarı, USD/TRY kurunda da 13,50 yakınındaki seyirle birlikte gram altın bu hafta 790 TL yakınında süreç görüyor. Tarihi tepe sonrası hareketlerde 820 TL en yakın direnç olarak görülüyor.

Bugün hür piyasada altın satış fiyatları şöyle:

  • Çeyrek altın 1.295 TL
  • Yarım altın 2.594 TL
  • Cumhuriyet altını 5.171 TL
  • Beşli ziynet altın 26.018 TL

Muharrir: Necdet Erginsoy

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler