Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Arz daralmaya devam ederken petrol yedi yılın zirvesinde

Yazar – Gina Lee

Investing.com – Bir boru hattındaki kesinti ve BAE ve Rusya’nın başındaki jeopolitik sıkıntılar nedeniyle arzda daralma olasılığı, petrolün art arda dördüncü günde de kazanmasını sağladı.

Brent %1,20 artışla 88,56 dolar olurken WTI %1,28 yükselerek 85,92 dolara ulaştı. Her ikisi de 2014’ten beri gördükleri en yüksek seviyelere yakın seyretti.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş Genel Müdürlüğü (BOTAŞ), sebebi bilinmeyen bir patlamanın ardından Kerkük-Ceyhan boru hattındaki petrol akışının durduğunu söyledi. Bu hat ile OPEC’in en büyük ikinci üyesi Irak’tan ihracat için Türkiye’nin Ceyhan limanına petrol taşınıyor.

Pazar zaten dar ve Omicron’un yol açtığı vaka dalgaları ortasında yakıt talebi ise beklenenden daha iyi seyrediyor.

BAE’deki gerilimlerin üzerine ABD ve Rusya arasındaki gerilimler de arz endişelerini artırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’yla ilgili gerilimleri bir nebze de olsa yatıştırmak üzere Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek için Cuma günü Cenova’ya gidiyor. BAE ise Yemen’in Husi hareketinin Abu Dabi’ye Pazartesi günü gerçekleştirdiği saldırı konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne dün toplantı çağrısı yaptı.

Bu gerilimler ve arzda daha fazla sıkışıklık olasılığı, OPEC+’nın tam da günlük 400.000 varil üretim artışı hedefini tutturmada zorlandığı bir zamanda yaşanıyor.

OANDA analisti Edward Moya, “OPEC+ üretim kotalarının altında kalıyor ve eğer jeopolitik gerilimler kızışmaya devam ederse Brent’in 100 dolara ulaşması için fazla bir baskıya ihtiyacı olmayabilir.” dedi.

Bu arada Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar’a göre uluslararası uçuşlardaki artışla beraber jet yakıt tüketimi de artarken karayolu trafiği 2021 yılının aynı zamanına göre çok daha yoğun.

“OPEC+ arz kısıtları ve küresel petrol talebinde devam eden artış, önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarına çok iyi destek olacak gibi görünüyor.”

Yatırımcıların gözü Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol arz raporunda.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler