Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Arzdaki daralma ile petrol yükseldi

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – Yatırımcılar büyük üreticilerin üretimi daha da daraltmasını beklerken Pazartesi günü Asya’da petrol yükseldi. Bununla birlikte global yakıt talebi, hâlâ Omicron’dan etkilenmiş değil.

Brent %0,15 artışla 86,19 dolar olurken WTI %0,34 yükselişle 83,58 dolara ulaştı. Her ikisi de bir evvelki hafta yaşadıkları artışa yenilerini ekledi.

Kimi yatırımcılar, daralan üretimin yanı sıra Omicron’un talebe ziyan verebileceğine yönelik kaygıların yatışmasıyla petrolün yeni doruklara ulaşmasını bekliyor.

Fujitomi Securities Co Ltd. analisti Toshitaka Tazawa, Reuters’e yaptığı açıklamada “OPEC+, güçlü global talebi karşılamaya yetecek arzı sunmadığından boğa hissiyatı devam ediyor.” dedi.

“Yatırım fonları ham petrol için tahsis yükünü artırırsa, fiyatlar 2014’ün en yüksek düzeylerine ulaşabilir.”

OPEC+ 4 Ocak 2022 toplantısında Şubat ayında üretimi artırma kararı aldı lakin birden fazla yatırımcı, daha küçük üreticilerin bu üretimi karşılayamayabileceğini düşünürken öteki üreticiler de olay dalgalarının talep üzerindeki tesirinden tasa duyarak üretimi artırma konusunda temkinli yaklaşıyor.

Öbür yandan ABD ve OPEC+ üyesi Rusya ortasında Ukrayna konusundaki gerginliğin devam etmesi de petrole dayanak verdi. Rusya Ukrayna hududuna 100.000 asker yerleştirdi ve silahlı bir çatışma, Rusya’nın petrol üretimini etkileyebilir.

Reuters’e nazaran bu çatışma muhtemelliğine karşı ABD, Avrupa’ya doğalgaz gaz tedarik etmek için milletlerarası bir küme güç şirketiyle acil durum planları üzerine görüşmelerde bulundu.

Asya Pasifik’te de arz, bir kaygı kaynağı olmaya devam ediyor. Çin, ABD öncülüğünde koordineli gerçekleştirilen plan doğrultusunda petrol rezervlerini Yeni Yıl tatilinde kullanıma açmayı düşünüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler