Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Avrupa’daki gaz krizi hidrojene dönüşümü hızlandırıyor

Financial Times’ın bu hafta sonu bildirdiğine nazaran, Avrupa’nın mevcut gaz kahrı yeşil hidrojen üzere alternatif yakıtlara geçişi hızlandırabilir.

Montel-Foreks’in haberine nazaran, milletlerarası Yenilenebilir Güç Ajansı (IRENA) Lideri Francesco La Camera, İngiltere iş dünyasına verdiği demeçte, “Fiyat oynaklığı petrol ve gaz sisteminin bir özelliği haline geldi.” yorumunu yaptı. La Camera’ya nazaran, hidrojenin değerli bir rol oynadığı yeni güç sistemine geçmek, daha ender oynaklıkların olduğu bir piyasa sağlayabilir.

IRENA tarafından yayımlanan son raporda, yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil hidrojen üzere yeni yakıtların daha baskın hale gelmesiyle petrol ve gaz üretimi etrafındaki jeopolitik durumun zayıflayacağı da belirtiliyor. Bu yorumlar, Avrupa’da devam eden gaz arzı krizinin ağır bir biçimde hissedildiği bir devirde yapılmış oldu.

Birçok uzman Rusya kaynaklı, siyasi olarak motive edilen bir arz kıtlığı yaşandığını savunuyor.

IRENA, Güç Jeopolitiğinin Yeni Bir Haritası isimli çalışmanın sonuçlarını rapor olarak yayımladı. Rapora nazaran, üretim dünya çapında hızlandıkça yenilenmiş bir “hidrojen diplomasisi” ortaya çıkacak.

Yeşil hidrojen, 2030 yılına kadar 1990 düzeylerine nazaran emisyonları %55 oranında azaltmayı planlayan Avrupa Birliği’nin (AB) Fit for 55 isimli güç dönüşümü paketinin kilit bir ögesi olarak görülüyor.

-Foreks Haber Merkezi-

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler