Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Biden’dan Destek Bulan Ons Altın Tutunma Çabası İçinde Fiyatlanıyor

ABD Başkanı Biden’dan gelen açıklamalar ile ons altın destek buldu. Joe Biden, ABD’de yüksek enflasyonu, küresel çapta görülen kovid salgınından ötürü olduğunu ve buna bağlı olarak tedarik zincirinde görülen aksaklıklardan kaynaklandığını belirtti. En kısa zamanda enflasyonu kontrol altına almaları gerektiğini belirtti. Biden, yeni yıldaki ekonomide önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu söyledi. Yüksek fiyatların kalıcı hale gelmeyeceğinden emin olma görevi merkez bankasına düşüyor, bu da tam istihdam ve fiyat istikrarını zorunlu kılıyor.” değerlendirmesini yaptı.  Joe Biden’dan gelen açıklamalar ile ABD tahvillerinde sert geri çekilmeler görüldü. Tahvil faizlerindeki sert geri çekilmenin etkisiyle, ons altın da yukarı yönlü sert ataklarda bulundu. Dün akşam seansında 1844 dolar seviyesine kadar tırmanan altın bugün hafif gevşeme eğilimi içinde hareketleniyor.  

Geçtiğimiz hafta, ABD’de açıklanan ve son 40 yılın zirvesine ulaşan TÜFE verisi sonrası dolar değer kaybetmişti. Doların değer kaybetmesiyle beraber değerli metaller yükseliş ivmesi kaydetmişti. FED Başkanı Powell ve FED üyelerinin, yüksek enflasyona karşı gerekli tüm tedbirleri alabileceklerinin söylemesinin ardından dolar yeniden küresel çapta değer kazanımına başlamıştı. Dolardaki yükseliş değerli metaldeki yükselişleri bir miktar sınırlandırmıştı. Ancak dün Biden’ dan gelen açıklamalar ile yeniden güçlenen ons altın, yükselişlerini korumaya çalışıyor.

Ons altındaki bu yükseliş hareketliliğinin kısa vadede devam etmesi bekleyebiliriz. Uzun vade olarak düşündüğümüzde, FED’ in alacağı tedbirler, sıkı para politikası, şahin tonlu söylemler ve faiz artırımları gibi politikaların hayata geçirilmesiyle, ons altında aşağı yönlü senaryoların daha belirgin olabileceğini söyleyebiliriz. 

Bugün ABD’ den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yaralanma Başvuruları ve Philadelphia FED İmalat Endeksi verilerini takip edeceğiz. Gelişmeler akabinde ons altının 1840 dolar üzerinde hareketliliğini koruması halinde yükselişlerin ivme kazanmasını bekleyebiliriz. 1815 doların aşağısındaki hareketlenmelerde ise ons altın aşağı yönlü eğilimlerin oluşmasını bekleyebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler