Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Çin’in zayıf yakıt talebi ve ABD’de fiyat artışlarına yönelik önlemler petrolde düşüşe yol açtı

Müellif – Gina Lee

Investing.com – ABD’nin fiyatlardaki artışı durdurmak için önlem uygulayacağı ve Çin’deki hadise dalgasının yakıt talebine ziyan verebileceği tasaları üzerine petrol Asya’da düşüş yaşadı.

Brent %0,18 düşüşle 82,09 dolara inerken WTI %0,38 kayıpla 81,66 dolara geriledi. Bununla birlikte her iki gösterge de arka arda dördüncü haftalık artışını yaşamış olacak. Libya ve Kazakistan’daki sıkı arz piyasası ve ABD ham petrol stoklarının 2018’in en düşük düzeylerine inmesi, bu hafta petrolü destekleyen gelişmelerden oldu.

Çin ise son hadise dalgalarını önlemek için daha katı önlemler uygulayarak karşılık verdi. Omicron varyantı Tianjin kentinden Dalian’a yayıldı.

Pekin de dahil pek çok kentte, yaklaşan Çin Yeni Yılı sırasında halka meskende kalma daveti yapılıyor. Bu periyodun olağanda seyahat açısından ağır olmasından ötürü birtakım yatırımcılar yakıt talebinden telaşlı.

Phillip Futures’da emtia müdürü Avtar Sandu, Reuters’e yaptığı açıklamada “Piyasa doruğa yakın üzere.” dedi ve Çin’deki Covid-19 durumunun ve ABD’de stratejik petrol rezervi (SPR) satışlarının telaş verici olduğunu ekledi.

Bu ortada ABD Güç Bakanlığı, stratejik rezervlerden 18 milyon varil ham petrolü Exxon Mobil’in (NYSE:XOM) de içinde olduğu altı şirkete sattığını söyledi.

Öbür yatırımcılar ise Omicron’un global iktisada olan tesirinin kısa ömürlü olabileceği konusunda optimist.

OANDA’dan Ed Moya, “Kısa vadeli görünümün karşısında hâlâ çok risk var fakat bunların kısa ömürlü olacağı istikametindeki optimistlik yüksek.” dedi. Lakin petrol fiyatları 80 dolar üzerine çıktığında Beyaz Saray üzerindeki aksiyon alma ve OPEC+’ya üretim kotalarını karşılaması için lobi yapma istikametindeki baskıların artacağını da kelamlarına ekledi.

“ABD Lideri Joe Biden bir SPR kullanımına daha başvurabilir ve bu rastgele bir sorunu çözmese de WTI ham petrolünü 80 dolar düzeyine çekebilir.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler