Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDöviz

Dolar zayıflarken altın Kasım ayından beri gördüğü en yüksek haftayı yaşama yolunda

Gina Lee

Investing.com – Altın bugün Asya’da yükseldi ve 2021 Kasım ayından beri gördüğü en yeterli haftalık artışı yaşama yoluna girdi. Yatırımcılar, Fed’in para siyasetiyle ilgili daha net bilgiler sunabilecek ABD bilgilerini beklerken Dolar Endeksi ile ABD Hazine getirilerindeki zayıflama da altını destekledi.

Altın vadeli süreçleri %0,28 artışla 1.826,45 dolara yükseldi ve inançlı liman varlığı, bu hafta şimdiye kadar %1,4 yükselmiş durumda.

Dolar düşüş yaşarken ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri de hafta başında gördüğü iki yılın tepesinden geri çekildi.

Lael Brainard, Perşembe günü lider yardımcılığı adaylığı için düzenlenen ABD Senato Bankacılık Komitesi oturumunda Fed’in Mart ayında faiz artırımlarına başlamaya hazır olduğuna işaret eden son ve en yetkili kişi oldu. New York Fed Lideri John Williams ise bugün konuşma yapacak.

Öte yandan Perşembe günü paylaşılan ABD bilgileri, ÜFE’nin Aralık ayında yıllık %9,7 ve aylık %0,2 yükseldiğini gösterdi. Çekirdek ÜFE ise aylık %0,5 ve yıllık %8,3 büyüdü. birinci işsizlik müracaatları 230.000 ile beklentilerin üstünde geldi.

Bugün de çekirdek perakende satışlar ve endüstriyel üretim raporları var. Ayrıyeten Wells Fargo & Company (NYSE:WFC), Citigroup Inc .(NYSE:C) ve JPMorgan Chase & Co. (NYSE:JPM) çıkar raporlarını paylaşacak.

Asya’da Çin’den gelen bilgiler, Aralık ayında yıllık ihracatın %20,9 ve ithalatın %19,5 büyüdüğünü ve ticaret istikrarının 94,46 milyar dolarda olduğunu gösterdi.

Kore Merkez Bankası faizleri %1,25’e çıkardı.

Öbür değerli metallerden gümüş %0,2 düşerken platin %0,1 ve paladyum %0,4 artış yaşadı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler