Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Faiz artırımı beklentileri üzerine hem altın hem Hazine getirileri yükseldi

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – ABD Fed’in verdiği şahin sinyaller sayesinde bugün Asya’da altın yükselirken ABD Hazine getirileri de artış yaşadı. Piyasalar ayrıyeten Fed’in, bilançosunu beklenenden daha erken küçülteceği ihtimali ile fiyatlanmaya başladı.

Altın vadeli süreçleri %0,16 artışla 1.819,40 dolara yükseldi. 10 yıllık Hazine getirileri ise iki yılın tepesine yakın seyretti.

ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde Fed Lideri Jerome Powell’ın ikinci başkanlık periyodu adaylığı için yapılan oturumda Lider, ABD iktisadının daha sıkı para siyasetine geçmeye hazır olduğunu söyledi. Öteki banka yetkilileri de merkez bankasının Mart ayında faizleri artırmaya başlayabileceğine işaret etti.

Fed bir sonraki siyaset kararını 25-26 Ocak’ta ve İngiltere Merkez Bankası 3 Şubat’ta verecek.

Asya’da ise Japonya Merkez Bankası siyaset kararını Salı günü iletecek.

Öte yandan günün erken saatlerinde Çin’den gelen bilgiler, geçen yılın dördüncü çeyreğinde GSYH’nin yıllık %4 ve çeyrek devirlik bazda %1,6 büyüdüğünü gösterdi. Endüstriyel üretim yıllık %4,3 artarken perakende satışlar Aralık ayında yıllık %1,7 büyüme gösterdi. İşsizlik oranı ise %5,1.

Çin Halk Bankası da sürpriz bir atılım ile orta vadeli krediler için borçlanma maliyetlerini, 2020 Nisan ayından beri birinci defa düşürdü.

Bu ortada fiyatlarda ve koronavirüs olay sayılarında görülen artış nedeniyle geçen hafta Hindistan’da fizikî altın alımı düşüş yaşadı. Çin’in altın talebi, Çin Yeni Yılı tatili yaklaşırken istikrara kavuştu.

Başka değerli metallerden gümüş ve platin %0,3 düşerken paladyum %0,4 geriledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler