Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Gram altında bu hafta izlenecek önemli düzeyler

Geçtiğimiz haftayı 789 TL’den kapatan gram altın yeni süreç haftasına sakin bir başlangıç yaptı. Fiyat, günün birinci yarısında 787 TL- 799 TL aralığında süreç gördü.

Gram altın fiyatını belirleyen ons ve dolar kurundaki değişim ile geçen haftayı düşüşle kapatan gramda bu hafta başında süreçler 800 TL altında sakin seyir izliyor.

ABD’de enflasyonun yükselmeye devam etmesi ile ABD Dolar Endeksi geçen hafta geriledi, dolar da global piyasalarda düşüş yaşadı. USD/TRY kuru geçen haftayı 13,50 yakınında tamamlarken ons altın ise 1.829 dolara yükseldi. ABD’de enflasyonun 39 yılın doruğuna çıkması ve ÜFE – TÜFE ortasındaki farkın da rekor düzeye yükselmesi yılın birinci yarısında fiyatlardaki artışın devam edeceğine işaret ediyor. Yükselen enflasyona karşı Fed’in faiz artırımını Mart’ta devreye alması beklenirken yıl içi faiz beklentileri ise epey yüksek. Piyasalarda genel ortalama 2022’de 4 faiz artışını gösterirken kimi kurumlar ise 6 ya da 7 faiz artışı olabileceğine dikkat çekiyor. Mart toplantısı öncesi ons altın 1.800 dolar üzerinde istekli görünürken dolardaki düşüşle birlikte kur da 13’lü düzeylerde süreç görüyor.

Dolar kurundaki rekor yükseliş ve çok oynaklığın akabinde son haftalardaki sakin seyir yurt içinde altın fiyatlarını da dizginledi. Gram fiyatı 800 TL -820 TL bölgesinde direnç görürken son günlerde 780 TL yakınında istikrar kurmaya çalışıyor. Rekor sonrası bu takviye ve direnç aralığında sakin seyir izleyen fiyatta 837 TL kritik yükseliş düzeyi olarak görülüyor. Yükseliş için bilhassa Fed’in para siyasetine bağlı dolar hareketi yani dolar kurundaki oynaklık kıymetli görülüyor. Şimdilik gerek ons gerekse kurdaki sakin seyir gramda da yatay fiyatlama oluşturuyor. 50 günlük hareketli ortalama düzeyi olan 739 TL fiyatta yaşanacak düşüşte kıymetli dayanak olarak takip ediliyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler