Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Libya, İtalya’dan sonra yeni gaz anlaşmalarına hazırlanıyor

Libya’nın ulusal enerji şirketi, İtalyan enerji şirketi Eni ile doğalgaz çıkarmak için 8 milyar dolarlık yatırım sonrasında yabancı şirketlerle daha fazla anlaşma imzalamayı beklediğini açıkladı.

Libya Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Farhat Bengdara, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, petrol boru hatları gibi enerji altyapısına yönelik yatırımları diğer firmalarla müzakere ettiklerini belirtti.

Eni ve Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin Cumartesi günü, Trablus’ta Libya’nın batı kıyısında iki gaz sahasının geliştirilmesine ilişkin bir anlaşmayı imzalamaya hazırlandığı da belirtildi. Söz konusu anlaşmanın imza törenine İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin de katılabileceği bilgisi yer aldı.

Meloni, İtalya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının ardından enerji krizine çözüm getirmek ve Kuzey Afrika’dan gelen petrol arzını artırmak amacıyla bu haftanın başlarında Cezayir’i ziyaret etmişti. Eni sonrasında, Cezayir’in 2024 itibarıyla İtalya’ya 28 milyar metreküp doğalgaz sağlayacağını duyurmuştu.

Analistler, yüksek miktardaki petrol ve gaz rezervleri sebebiyle Libya’nın Avrupa için önemli bir enerji tedarikçisi konumuna gelebileceğini düşünüyor.

Benzer Haberler