Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Ons Altın 1815 Seviyesi Üzerinde Tutunma Çabası İçinde Hareketleniyor

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, dolar endeksindeki ve tahvil faizlerindeki yükseliş ons altında geri çekilmeleri meydana getirdi. Dolar endeksi Cuma günü 95.280 seviyesine tırmanırken, ABD tahvilleri 1.78 seviyesinin üzerini test etti. Gelişmelerle beraber ons altın, sert geri çekilmeler yaşayarak 1812 seviyesine kadar düştü. Güçlenen dolar karşısında altın bir miktar gevşeme gösterdi.

Geçtiğimiz hafta ABD’ de TÜFE aylık yüzde 0.5 gelirken, yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 7 olarak açıklandı. Yıllık ÜFE yüzde 9.7 ile beklentilerin aşağısında kaldı. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise beklentilerin hafif üzerinde 230 bin olarak açıklandı.  Yükselen enflasyona karşı FED Başkanı Powell, gerekirse daha fazla faiz artırımı yapacaklarını açıkladı. FED’ den ilk faiz artırımının Mart ayında gelmesi bekleniyor. Enflasyona karşı şahin tonlu olan FED, ons altındaki yükselişleri törpülüyor.  ABD Başkanı Joe Biden ise, enflasyonun tüm dünyada büyük sorun olduğunu ancak bunu aşabileceklerini ve ayrıca ABD ekonomisinin en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğu için şanslı olduklarını söyledi.  

Bugün ABD’ de Martin Luther nedeniyle piyasalar kapalı.  Piyasaların kapalı olmasından dolayı dolar tarafında bir miktar zayıflık beklenebilir. Dolardaki zayıflık ile ons altında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanabilir. Ons altının 1815 seviyesi üzerinde hareketliliğin koruması halinde yükseliş ivmesini devam edebilir. Ancak bu seviyenin aşağısındaki hareketlenmelerde ise düşüş eğilimi riski oluşabilir.

Gram altın tarafına baktığımızda ise Dolar/TL’ deki hareketlenmelerden etkilenerek fiyatlandığı için, Dolar/TL’ deki sakinlikten dolayı yatay bant üzerinde hareketleniyor. Kurdaki sakinliğin etkisiyle 800 TL’ nin aşağısında hareketlenmelerin olduğunu görmekteyiz.  Bu hafta, 20 Ocak’ ta TCMB PPK toplantısından gelecek kararlar gram altının yönünü belirleyebilir. TCMB’ nin vereceği karar yurtiçi piyasalarda merakla bekleniyor. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler