Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Ons Altın FED’ in Vereceği Sinyallere Hazır mı?

Ons altın yeni haftaya başlarken hareket alanını sıkıştırarak FED’ den gelecek adımları bekliyor.  ABD’ de yüzde 7’ ye kadar çıkan yüksek enflasyon nedeniyle, tedirginlik yaşayan yatırımcıların güvenli limanlar olarak adlandırdığımız ons altın gibi değerli metale yönelmesiyle, ons altında yükselişlerin başladığını söyleyebiliriz. Ons altının hareket alanını etkileyen bir diğer etken olan ABD tahvil faizlerine baktığımızda, yeni haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü senaryo içinde hareketleniyor. ABD tahvillerindeki geri çekilme ons altındaki baskıları bir miktar azaltıyor. Ons altının asıl yönünü belirleyecek olan 26 Ocak’ ta yapılacak yılın ilk FED toplantısı olacak. FED’ den gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz. Bu yıl sıkılaşma döngüsüne başlamayı planlayan FED’ in, Çarşamba günü yapılacak olan yılın ilk toplantısında, Mart ayında uygulamayı planladığı faiz artırımına dair sinyaller gelmesi bekleniyor.

FED’ in daha agresif bir tutum sergileyeceğini düşünen Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, hafta sonu müşterileriyle paylaştığı bir notta Mart, Haziran, Eylül ve Aralık’ta olmak üzere 4 adet faiz artırımı beklediklerini söyledi. Kurumlardan gelen beklenti raporları, piyasalarda volatiliteyi artırmaya devam ediyor.  

Tüm gelişmeler ile birlikte FED’ in vereceği mesajlar ve şahin tonlu söylemler dolar tarafını güçlendirebilir.  Uzun vade olarak düşündüğümüzde, FED yüksek enflasyonu yavaşlatabilmek için agresif davranmaktan çekinmeyebilir ve elindeki tüm imkanları kullanabilir. FED’ in bu şahin davranışı, değerli metal olan ons altındaki aşağı yönlü eğilimleri gündemimize taşıyabilir. FED’ in sene içinde yapmayı planladığı politikaları ve piyasa beklentilerini göz önüne aldığımızda, ons altında uzun vade için düşüş senaryosunun olabileceğini söyleyebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler